Sezon na wyjazdy: autokary pod lupą drogówki

  Sezon na wyjazdy: autokary pod lupą drogówki

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Zaczął się sezon wyjazdów na zielone szkoły i wycieczki. Tylko w poniedziałek poznańscy policjanci sprawdzili prawie 50 autokarów.
  Do końca roku szkolnego lepiej już nie będzie. Drogówka apeluje o rozsądek w zgłaszaniu pojazdów do kontroli, przewoźnicy irytują się, bo kolejne sprawdzenia powodują opóźnienia w wyjazdach.

  - Zdarza się, że jeden autokar jest kontrolowany dzień w dzień przez cały tydzień. Bywa, że ten sam pojazd, gdy jest wykorzystywany na krótszych trasach, jest sprawdzany dwa razy dziennie - mówi Włodzimierz Kolat, szef firmy Koltur. - Z każdej kontroli, także tej na trasie, sporządzane są notatki. To trwa.

  Inni przewoźnicy mówią dosadniej. Wytykają, że policjanci nie są diagnostami, przypominają, że autokary mają badania techniczne, które dopuszczają pojazd do ruchu. Sęk w tym, że mimo przeglądów stan niektórych pojazdów jest fatalny.

  - Układ hamulcowy, kierowniczy, oświetlenie, ogumienie. W tym sezonie już zabraliśmy kilka dowodów rejestracyjnych za zły stan techniczny - mówi Józef Klimczewski, szef poznańskiej drogówki. Zaznacza, że wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

  Nie ma wątpliwości, że kontrole autobusów powinny nadal się odbywać. Zdarza się jednak , że kontrolę jednej wycieczki zgłasza 5 osób, które podają różne terminy wyjazdu. Patrol, zamiast sprawdzać inne pojazdy, czeka na przyjazd tego autobusu. Policjanci proszą, by kontrole zamawiała jedna, wyznaczona do tego osoba.

  To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze, mimo oszczędności w resorcie muszą jeździć z miejsca na miejsce i sprawdzać ciągle te same auta, wysłuchując pretensji przewoźników. Zaproponowali więc, by wyznaczyć stacje kontroli autokarów, w których pełniliby służbę. Tam, po sprawdzeniu auta, kierowca otrzymywałby pismo, które pokazywałby kolejnym patrolom.

  - Chcemy usprawnić kontrole, ale nie można działać pochopnie - tłumaczy Klimczewski. - Myślimy o utworzeniu 3 punktów kontrolnych w pobliżu stacji diagnostycznych. Działałyby one w maju i czerwcu. Nie będziemy jednak mogli zmusić kierowców, by tam pojechali. Obawiamy się reakcji rodziców. Aby mieć pewność, że dzieci są bezpieczne, wolą osobiście nadzorować badanie. Na razie będziemy prowadzić kontrole tak, jak do tej pory. Aby zamówić kontrolę autokaru wystarczy zadzwonić 2-3 dni wcześniej pod nr telefonu 061 84 144 12 i podać miejsce i termin wyjazdu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo