Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak najlepiej spędzić Noc Muzeów?

Jacek Sobczyński
W sobotę Muzeum Narodowe przeżyje oblężenie. Wystawę grafik Rembrandta obejrzymy jednak bez ścisku i zgiełku
W sobotę Muzeum Narodowe przeżyje oblężenie. Wystawę grafik Rembrandta obejrzymy jednak bez ścisku i zgiełku A. Szozda
Wielkimi krokami zbliża się siódma już edycja Nocy Muzeów. W sobotę od godziny 17 do 1 w nocy drzwi do kilkunastu poznańskich muzeów zostaną otwarte.

Niewielu pamięta, że to właśnie Poznań był pierwszym miastem, które udostępniło swoim mieszkańcom wieczorny, darmowy wstęp do skarbnic historii, o czym na wczorajszej konferencji prasowej przypomnieli organizatorzy imprezy.

- Dlaczego Noc Muzeów jest wydarzeniem tak ważnym? Ponieważ to właśnie podczas niej ożywają przestrzenie, w których zgromadzone przedmioty nie zawsze głośno domagają się uwagi - twierdzi Wojciech Suchocki, dyrektor poznańskiego Muzeum Narodowego. W tym roku ożyją nie tylko muzea - zwiedzający będą mogli wejść m.in. do ustawionego na Starym Rynku olbrzymiego aparatu fotograficznego z minionej epoki oraz nauczyć się szydełkowania w Muzeum Etnograficznym.

Co roku największą popularnością wśród poznaniaków cieszą się podczas Nocy Muzeów wystawy, zgromadzone na Zamku oraz w Muzeum Narodowym. Nie inaczej będzie i teraz. Magnesem, przyciągającym widzów na Zamek będzie kolejna edycja wystawy World Press Photo oraz zdjęcia, wyróżnione podczas Biennale Fotografii.

Bardzo interesująco zapowiada się też pokaz klasycznego "Gabinetu doktora Caligari" z 1919 roku, do którego muzykę zagra na żywo formacja Snowman. Z kolei Muzeum Narodowe kusi widzów grafikami Rembrandta, które - jak obiecują organizatorzy - obejrzymy w komfortowej atmosferze.

- Aby zapobiec ściskowi zdecydowaliśmy się na wpuszczanie widzów wyłącznie w grupach - zapowiada Wojciech Suchocki. Zarówno w Zamku, jak i w Muzeum Narodowym możemy spodziewać się najdłuższych kolejek, należy jednak dodać, że są to miejsca przystosowane również do obsługi gości, poruszających się na wózkach.

Ci, którzy chcą uniknąć tłoku, mogą wybrać się do mniej uczęszczanych muzeów tematycznych. W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza dowiemy się więcej o miłości i flircie nie tylko na kartach powieści naszego noblisty, ale i w jego życiu prywatnym. Z kolei Wielkopolskie Muzeum Wojskowe kusi wnętrzem, zmienionym pod kątem wystawy marynarki wojennej.

- Zazwyczaj Poznań - miasto leżące bliżej centrum Polski - nie kojarzy się z marynarką wojenną. A tymczasem nasze muzeum może poszczycić się trzecimi co do wielkości zbiorami o tej tematyce w Polsce - opowiada Tadeusz Jeziorowski z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

Atrakcje dla widzów przygotowały też placówki, mieszczące się poza Poznaniem. Do późnych godzin nocnych otwarte będą: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz Zamek i Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Co ciekawe, w Poznaniu będzie można wybrać się na nocne zwiedzanie IPN-u. W mieszczącym się przy ul. Rolnej 45a wielkopolskim oddziale Instytutu obejrzymy m.in. oryginalne kartoteki, czyste formularze teczek, ścinki dokumentów oraz zniszczone księgi więzienne CW we Wronkach i Rawiczu.

Tam warto być
Wirtualny Klawikord, czyli wykład 3D na temat rozwoju klawikordu - Muzeum Instrumentów Muzycznych, Stary Rynek 45/47, godz. 18.30

Spotkanie z Juliuszem Sienkiewiczem, wnukiem pisarza - Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84, godz. 19

Snowman gra muzykę do "Gabinetu doktora Caligari" - Zamek, ul. św.Marcin 80/82, godz. 20

Noc Żywiołów: inscenizacje średniowiecznych mitów i rytuałów - Muzeum Archeologiczne, Dziedziniec Pałacu Górków, ul. Wodna 27, godz. 21

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski