Darmocha nie dla ZTM, a co z MPK?

  Darmocha nie dla ZTM, a co z MPK?

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pracownicy MPK i ich rodziny nadal jeżdżą za darmo środkami komunikacji miejskiej. Przywileju tego nie otrzymali pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego.
  Z szacunkowych danych wynika, że darmowe przejazdy dla MPK kosztują około 2,5-3 mln złotych rocznie. Wciąż trwają rozważania czy przywilej ten jest zgodny z prawem?

  W lipcu 2001 roku radni Poznania uznali, że darmowe przejazdy należą się pracownikom MPK i ich rodzinom. Teraz zastanawiają się, czy podjęli dobrą decyzję, bo koszty są spore. W połowie ubiegłego roku pojawiła się opinia, że tego typu zwolnienia są niezgodne z prawem. - Mamy ekspertyzę Centrum Ekspertyz Gospodarczych, z której wynika, że takie przywileje dla wybranej grupy zawodowej są niekonstytucyjne - mówił rok temu Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania.

  Prawnicy poproszeni przez MPK o opinię mieli odmienne zdanie.
  Prezydent M. Kruszyński miesiąc temu mówił, że potrzebna jest jeszcze opinia konstytucjonalisty. - Jeszcze nie dysponujemy taką opinią - informuje Rafał Łopka z Biura Prasowego U MP. - Próbujemy rozważyć, czy przywilej ten jest zasadny - przyznaje Henryk Spychalski, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Dyskusja się toczy.

  Pracownicy MPK spokojnie czekają na rozwój sytuacji, ale ich argumenty są również silne.
  - Ten przywilej był od niepamiętnych czasów - mówi Stanisław Drzewiecki ze Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej. - Dlaczego demokracja ma nam go zabrać? - zastanawia się. - To jest coś, co wielu z nas po prostu trzyma w firmie. Dlaczego nikt nie odbierze ulg studentom, z których wielu pochodzi z bogatych domów lub zarabia?

  Zwolennicy pomysłu zniesienia ulg widzą w tym spore korzyści finansowe miasta, przeciwnicy podkreślają aspekt społeczny - praca w MPK do łatwych nie należy, a wynagrodzenia są skromne.
  - W MPK zatrudnionych jest obecnie 2762 ludzi, a liczba pracowników którzy zaktualizowali swoje legitymacje służące za dokument uprawniający do korzystania z ulgi to 2678 osób. Różnica wskazuje na to, że są tacy, którzy sami rezygnują z tego przywileju - mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pracownicy bez rodzin

  xAx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Pracownicy to może i owszem, ale dlaczego zaraz całe ich rodziny?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo