Miliony euro na szklany AWF

  Miliony euro na szklany AWF

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ponad siedemnaście milionów euro kosztować będzie nowy budynek dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego, który stanąć ma pod koniec 2011 roku przy ulicy Królowej Jadwigi. Uczelnia otrzyma na tę inwestycję 75 procent dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
  Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, w której uczy się ponad 4,5 tysiąca studentów, od lat boryka się z problemami lokalowymi.

  - Studenci uczą się w jedenastu obiektach rozrzuconych na terenie Poznania. Zarówno dla nich, jak i pracowników AWF jest to spory kłopot - informuje Mariola Dymarczyk, rzecznik prasowy AWF.
  Główny budynek akademii i rektorat znajdują się przy ul.
  Królowej Jadwigi, Akademix (gdzie są korty, siłownia, solaria) przy Drodze Dębińskiej, biblioteka, pływalnia i hala sportowa niedaleko, bo na terenach między Drogą Dębińską a Dolną Wildą. Jednak Wydział Turystyki i Rekreacji mieści się przy ul. Rybaki, akademik przy św. Rocha, a kolejne budynki w parku Wilsona i przy ul. Grunwaldzkiej 55.

  - Wiele z obiektów dydaktycznych jest w złym stanie i nadaje się do remontów - podkreśla Dymarczyk.
  Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał budowę nowego budynku dydaktycznego za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wstępną umowę władze województwa wielkopolskiego podpisały z AWF 19 grudnia ubiegłego roku. W ramach projektu planuje się budowę obiektu dydaktycznego przy ulicy Królowej Jadwigi o całkowitym koszcie 17 130 900 euro.

  Obecnie w tym miejscu stoi dwukondygnacyjny pawilon typu "Berlin". Narzekają na niego zarówno studenci, jak i wykładowcy. W dodatku szpeci okolicę i nie jest dobrą wizytówką dla uczelni. Nowy obiekt ma mieć pięć kondygnacji i przyziemie. Projekt przygotowała Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego Arpa, której dziełem jest między innymi nowa aula Akademii Muzycznej.

  Elewacja budynku ma być wykonana ze szkła, utrzymana w kolorystyce biało-brązowej, czym nawiązywać ma do gmachu głównego AWF. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie teren wokół obiektu, drogi dojazdowe i chodniki. Przesadzone będą drzewa i krzewy oraz nasadzone nowe.

  Windy i sale
  Ponad 17 mln euro kosztować będzie nowy dydaktyczny budynek uczelni
  Powierzchnia terenu inwestycji - 14 412 mkw. W nowym obiekcie znajdą się dwie windy.
  Będą tu dwie klimatyzowane sale wykładowe po 160 mkw. (wyposażone w sprzęt audiowizualny i elektronicznie opuszczane rolety), Zakład Żywienia i Żywności, Zakład Neurobiologii oraz nowoczesne pomieszczenia zwierzętarni (której powstanie jest obwarowane szeregiem wysokich wymogów powierzchniowych i sanitarnych) oraz Wydział Turystyki i Rekreacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo