Turek: Znaleziono masowy grób niemieckich żołnierzy

  Turek: Znaleziono masowy grób niemieckich żołnierzy

  OBAR

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W malanowskich lasach (powiat turecki) trójka przedstawicieli poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Pomost znalazła sześć szkieletów niemieckich żołnierzy. O masowym grobie, specjalistów poinformowali okoliczni mieszkańcy.
  - Ze zgłoszenia, jakie dostaliśmy od społeczności lokalnej wynikało, że w mogile z 1945 r. może spoczywać od 8 do nawet 15 żołnierzy. Oprócz szkieletów udało nam się odnaleźć również czytelne nieśmiertelniki, które będą pomocne w identyfikowaniu - mówi Adam Białas ze Stowarzyszenia Pomost, oddział w Poznaniu.

  Poza wojskowymi identyfikatorami, archeolodzy wykopali rzeczy osobiste żołnierzy. Wśród nich znalazł się grzebień i obrączka.

  - To nie jest nasza pierwsza ekshumacja. Jednak zawsze największe wrażenie robią na nas znalezione w grobach rzeczy osobiste zmarłych. To są różnego rodzaju pamiątki, elementy biżuterii, czy wisiorki - mówi Jakub Krawczyk.

  Nie wiadomo, w jaki sposób zginęli odnalezieni w malanowskim lesie żołnierze. W czaszce jednego z nich archeolodzy odkryli dziurę od kuli. Niewykluczone, że został on zastrzelony. Jednak jak mówi Adam Białas, nie znaczy to, że mogiła jest pozostałością po zbiorowym mordzie.

  - Często było tak, że ludzie sami chowali ofiary wojny. Niemieccy żołnierze byli ich wrogami, ale mimo to chcieli żeby godnie spoczęli - mówi Białas. - Poza tym jak widać, mieszkańcy Malanowa przez ponad pół wieku dbali o ten grób nie myśląc o tym, kto w nim leży. O tym świadczy krzyż, kwiaty i znicze,
  które znaleźliśmy na mogile - mówi Białas.

  Szczątki znalezionych nieopodal Turku żołnierzy, nie będą badane przez naukowców. Jak mówią młodzi archeolodzy, zostaną one włożone w trumny, które zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie pod Szczecinem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo