Poznań: Multimedia wkraczają do bibliotek miejskich

  Poznań: Multimedia wkraczają do bibliotek miejskich

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Biblioteka Raczyńskich, obchodząca jubileusz 180-lecia istnienia, od kilku lat porządkuje i unowocześnia funkcjonowanie sieci bibliotecznej. Obecnie na terenie Poznania działa 49 filii.
  - Sieć powstawała w latach 50. i 60. - opowiada Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - W wielu dzielnicach nie ma żadnej naszej placówki. W innych są niewielkie 50-metrowe pokoiki, gdzie nie ma miejsca nie tylko na nowe regały z książkami, ale także na wstawienie komputerów.

  W związku z tym postanowiono nieco zmienić rozmieszczenie filii, a przede wszystkim ich wielkość. Pierwsza biblioteka rejonowa, o powierzchni kilkuset metrów powstała w Domu Kutury Dąbrówka na os.
  Chrobrego na Piątkowie. - Już wcześniej mieliśmy tam filię - opowiada dyrektor Spaleniak. - Udało nam się jednak wynegocjować ze spółdzielnią mieszkaniową przekazanie dodatkowych pomieszczeń i w ten sposób powstała nowoczesna biblioteka.

  Placówki rejonowe w planach mają być wielkości co najmniej 500-700 metrów kwadratowych i usytuowane w miejscach dostępnych dla jak największej rzeszy czytelników, przy głównych ulicach i w centrum osiedli. Przeznaczone będą zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Będą to nie tylko wypożyczalnie książek, ale także miejsca, w których będzie można skorzystać z komputera i internetu. Katalogi zbiorów będą także skomputeryzowane.

  - Chcemy, by biblioteki były także domami kultury - mówi Wojciech Spaleniak. - Już teraz powadzimy szeroką działalność kulturalną, a w rejonowych bibliotekach ma być jeszcze więcej zajęć dla dzieci, spotkań z autorami, ciekawych imprez. Nastawiamy się na działania skierowane do najmłodszych, bo to są nasi przyszli czytelnicy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo