Malta 2009: festiwal znaków zapytania

  Malta 2009: festiwal znaków zapytania

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Organizatorzy Malty, festiwalu na który czeka cały Poznań, ujawnili program. Oj, będzie się działo, jak mówi Jurek Owsiak.
  W trakcie festiwalu wystąpi gwiazda industrialnego rocka Nine Inch Nails. Kilka tygodni później - pojawi się pod szyldem Malty Janes Addiction, a w sierpniu - Radiohead. Gwiazdy te są bardzo kosztowne. Zastanawiam się, czy nie można było części tych pieniędzy wydać na sprowadzenie wielkich gwiazd awangardowego teatru, które też tanie nie są. Takie rozłożenie akcentów, każe się domyślać, że organizatorzy wzięli kurs na muzykę. Jest ona na pewno głośniejsza dosłownie i w przenośni od teatru.

  A co czeka teatromanów? W nurcie teatralnym aż sześć premier. Nie mogę się wprost doczekać poznańskiej premiery zespołu Pippo Delbono "La Menzogna".
  Tomasz Cyz po premierze w Turynie, tak o niej opowiadał: - "La Menzogna" nie mówi oczywiście wprost o działalności światowego potentata w dziedzinie produkcji stali. Mówi - zmysłowymi, frenetycznymi obrazami - o brudzie świata ludzi pracy, o trudzie życia ludzi biednych i wykluczonych, o fałszu i pustce egzystencji ludzi bogatych. Jest w tym spektaklu jedna scena, której nie można zapomnieć. Brutalne rytmy "Święta wiosny" Igora Strawińskiego, wariacja w ruchu aktorów na temat premierowej choreografii Wacława Niżyńskiego do tego baletu - a wszystko mówi o tym, że właśnie trwa pożar, płoną ciała...".

  Poza tym nowe spektakle pokażą polscy artyści: Lech Raczak z Asocjacją 2006, Małgorzata Dziewulska, Teatr Usta Usta Republika i Porywacze Ciał. Co się za nimi kryje? Zobaczymy. Jeśli do tych premier dołożymy projekty w konkursowe "Nowe Sytuacje", to znaków zapytania robi się nam bardzo wiele.

  Wydarzeniem powinien być "Caligula" Tomaza Pandura, słoweńskiego reżysera, który w swoim kraju ma pozycję porównywalną z Warlikowskim czy Jarzyną w Polsce. Atrakcyjnie zapowiada się też widowisko "Schraapzucht" w wykonaniu Theater Tuig.

  Malta będzie wspominać też Jerzego Grotowskiego. W ramach cyklu archipelagi zaplanowano dyskusje o związkach muzyki z teatrem i roli kompozytora w teatrze. A miłośnicy teatru tańca będą mieli swój osobny nurt.

  Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.malta-festival.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo