Kościan: Sędzia nie obraziła prawa, wypuszczając na wolność...

  Kościan: Sędzia nie obraziła prawa, wypuszczając na wolność Jana Szymaniaka

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj Krajowa Rada Sądownictwa odrzuciła prośbę ministra sprawiedliwości, Andrzeja Czumy. Chciał on, by jeszcze raz przyjrzeć się działaniom sędzi Agnieszki Olszewskiej z Kościana.
  To właśnie sędzia Olszewska, w grudniu zeszłego roku, zgodziła się wypuścić z aresztu Jana Szymaniaka. Mężczyzna po wyjściu na wolność zabił dwie osoby. Później popełnił samobójstwo.

  - KRS podjęła uchwałę, aby nie kierować wniosku ministra do rzecznika odpowiedzialności dyscyplinarnej - mówi Barbara Godlewska - Michalak, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
  KRS uznała bowiem, że decyzja o wypuszczeniu z aresztu Jana Szymaniaka nie była rażącą obrazą przepisów prawa.

  - Jeśli minister sprawiedliwości uważa, że jest inaczej, to ma swoje uprawnienia, z których może skorzystać - dodaje rzecznik KRS-u.

  Dlaczego więc Andrzej Czuma zwrócił się do KRS-u, skoro mógł np. zasugerować swoje wątpliwości bezpośrednio rzecznikowi dyscyplinarnemu? - W interesie wymiaru sprawiedliwości leży, aby to Krajowa Rada Sądownictwa, jako konstytucyjny organ, który stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, podjęła uchwałę w tej sprawie - informuje Wioletta Olszewska z Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

  Przypomnijmy, że sędzia z Kościana już wcześniej tłumaczyła się przed rzecznikiem odpowiedzialności dyscyplinarnej dla okręgu poznańskiego. Wynikiem wewnętrznej kontroli było stwierdzenie, że sędzia Agnieszka Olszewska rzeczywiście popełniła błąd wypuszczając na wolność Szymaniaka, ale przepisów rażąco nie obraziła.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo