Gigantyczne centrum handlowe na Łacinie

  Gigantyczne centrum handlowe na Łacinie

  Bogna Kisiel, Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prawdopodobnie w przyszłym roku rozpocznie się w Poznaniu budowa największego jak dotąd centrum handlowego. Powstanie ono na terenie pomiędzy ulicami Jana Pawła II, Krzywoustego, Milczańską i trasą tramwajową na Rataje.
  Łącznie około 60 hektarów zostanie zagospodarowane na cele usługowe, mieszkaniowe, biurowe. Powstaną place, parki i drogi. Samo Centrum Handlowe Łacina zajmie 9 hektarów.

  - Do końca tego roku planujemy załatwić wszystkie kwestie formalne związane z dokumentacją inwestycji i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń - mówi Ewa Flader, dyrektor marketingu firmy Apsys Polska. - Jeżeli uda się zrealizować te plany, to w przyszłym roku mogłyby rozpocząć się prace budowlane. Wtedy inwestycja powinna zostać ukończona w czwartym kwartale 2012 roku.

  Jej rozpoczęcie było odwlekane, między innymi, z powodu perturbacji z planem zagospodarowania dla tego rejonu. Najpierw radni z klubu PiS zaciekle atakowali przedstawiony projekt. Najwięcej kontrowersji budziły rozwiązania komunikacyjne. Radni obawiali się korków. Sugerowali, że powinno powstać rondo na skrzyżowaniu Kórnickiej z Jana Pawła II.

  Prezydent Ryszard Grobelny twierdził, że na rondo jest tam zbyt mało miejsca z uwagi na trasę tramwajową. - Trzecia rama odciąży ten układ komunikacyjny - zapewniał podczas debaty nad planem prezydent i dodał: - Bez takiego inwestora trudna byłaby przebudowa ronda Rataje, zlikwidowanie przejść naziemnych dla pieszych.

  Gdy już udało się uchwalić plan, zaskarżył go wojewoda. Ostatecznie sąd przyznał rację miastu.
  Ponadto toczyły się rozmowy między inwestorem a poznańskim magistratem, dotyczące planowanej wymiany gruntu, co umożliwiłoby firmie Apsys realizację projektu centrum Łacina.

  Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 9 kwietnia tego roku. - Wymiana obejmie teren o powierzchni około 5,5 hektara, położony w rejonie ulic Jana Pawła II i Bolesława Krzywoustego - wyjaśnia Flader.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznaniacy NIE chcą centrów handlowych

  Włodek z Grunwaldu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  Poznaniacy nie chcą centrów handlowych, a chcą odnowionego i żywego centrum miasta z handlem w sklepach na ulicach, Poznaniacy chcą ulic nie tylko dla samochodów ale i tramwajów oraz rowerów. I nie...rozwiń całość

  Poznaniacy nie chcą centrów handlowych, a chcą odnowionego i żywego centrum miasta z handlem w sklepach na ulicach, Poznaniacy chcą ulic nie tylko dla samochodów ale i tramwajów oraz rowerów. I nie WOLNO tego zapomnieć za rok, w 2010 w czasie wyborów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PAAALAAANT!!!

  Włodek z Grunwaldu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

  Grobelny: "Bez takiego inwestora trudna byłaby przebudowa ronda Rataje, zlikwidowanie przejść naziemnych dla pieszych. "

  PAAAAAALAAANT!!!! Co za hipokryzja w słowach!

  Ile kosztuje takie...rozwiń całość

  Grobelny: "Bez takiego inwestora trudna byłaby przebudowa ronda Rataje, zlikwidowanie przejść naziemnych dla pieszych. "

  PAAAAAALAAANT!!!! Co za hipokryzja w słowach!

  Ile kosztuje takie rondo z przejściami? 20 mln, 30 mln, 50 mln? A TYLKO w 2009 miasto wyrzuci w błoto 180 mln na poszerzenie dwóch ulic w ich peryferyjnych odcinkach centrum ZANIEDBUJĄC!!!! To Prezydent Przedmieścia Poznania!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna

  Jermar2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  Kumulacja chińszczyzny. By żyło się lepiej - wszystkim - kolesiom - biznesmenom importerom z PO. A polski przemysł wzorem stoczni ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Węzeł wielopoziomowy zamiast ronda!

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

  Sama przebudowa ronda na jednym poziomie jest BEZ SENSU.
  W Warszawie jest Blue City - chyba większe?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  strach się bać

  pi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 21

  To prawda, kolejne centrum... po co? Ja chcę duże, kryte lodowisko! Hale do amatorskiego trenowania sportów - Poznań stawia na sport? Ha! Basenu nawet nie ma. Oczywiście komentarz Janosikowy (albo...rozwiń całość

  To prawda, kolejne centrum... po co? Ja chcę duże, kryte lodowisko! Hale do amatorskiego trenowania sportów - Poznań stawia na sport? Ha! Basenu nawet nie ma. Oczywiście komentarz Janosikowy (albo Robin Hoodowy, tak czy siak obaj bandyci) żeby ktoś prywatny miał remontować publiczne szpitale jest idiotyczny i szkoda to publikować, ale zgadzam się, że brakuje publicznej przestrzeni, miejsca do życia - nie wydawania pieniędzy! Nie uczmy społeczeństwa spędzać weekendy w centrach handlowych, a teraz właśnie tak się dzieje - to jest przerażające!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Tak ale po co"

  Anonim 44 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

  Niedługo będziemy mieli wiecej hipermarketów niż mieszkańców. Cieszy też kolejne kino, wreszcie każdy widz będzie miał salę do swojej wyłącznej dyspozycji. Proponuję zabudować sklepami wszystkie...rozwiń całość

  Niedługo będziemy mieli wiecej hipermarketów niż mieszkańców. Cieszy też kolejne kino, wreszcie każdy widz będzie miał salę do swojej wyłącznej dyspozycji. Proponuję zabudować sklepami wszystkie wolne miejsca a największą w galaktyce "galerię handlową" wybudować na miejscu Cytadeli. Jeśli któraś świątynia handlu, niezbedna do życia jak słońce, powietrze i woda zbankrutuje przerobi się za miejskie pieniądze na zupełnie zbędne przedszkola, pływalnie, sale gimnastyczne itp.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co z bażantami?

  aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  Wczoraj widziałem na Łacinie bażanta. A co z nimi będzie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szaleństwo w zenicie.

  tej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

  Kolejna "świątynia" próżności i chciwości na mapie "miasta knotów i chał".
  Smutek i beznadzieja.A może za te miliony unowocześnić szpitale,szkoły,przedszkola,renciści i emeryci są na głodowych...rozwiń całość

  Kolejna "świątynia" próżności i chciwości na mapie "miasta knotów i chał".
  Smutek i beznadzieja.A może za te miliony unowocześnić szpitale,szkoły,przedszkola,renciści i emeryci są na głodowych racjach.Niedługo to z mieszkania będzie się wchodziło bezpośrednio do galerii i przez cały dzień łaziło jak w amoku.
  Do różnych super,giga i maxi galerii chodzę tylko,gdy bardzo muszę i z jasnym celem.Na spacery wybieram przyrodę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejne centrum handlowe ;(

  jaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

  Jejku, kto będzie w tych centrach kupował??!!!
  Ja chcę ładnego parku, 50-metrowego basenu, lodowiska i innej przestrzeni sportowo-rekreacyjnej, a nie kolejnego centrum.
  Gdzie mamy iść w weekend...rozwiń całość

  Jejku, kto będzie w tych centrach kupował??!!!
  Ja chcę ładnego parku, 50-metrowego basenu, lodowiska i innej przestrzeni sportowo-rekreacyjnej, a nie kolejnego centrum.
  Gdzie mamy iść w weekend odpocząć? Malta (jezioro) jest pełne ludzi! Zróbmy nowe obiekty rekreacyjne! Tymczasem uczestniczenie w jakiś formach nieprofesjonalnego sportu jest prawie niemożliwe. Za granicą moja rodzina należała do klubów wioślarskich, pingpongowych, biegackich, pływackich, kajakarskich, pływackich - ale DLA AMAROTÓW a nie sportowców zawodowych i mieli po lat 40 i więcej. U nas tego nie ma.
  Sama nie mogę się doczekać basenu 50-metrowego, bo komfort pływania jest nieporównywalny ze standardowym basenem. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo