Skarby ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich

  Skarby ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jutro Biblioteka Raczyńskich obchodzi 180-lecie istnienia. To największa instytucja kulturalna miasta i najstarsza biblioteka publiczna w Polsce.
  To tutaj zgromadzone są skarby kultury polskiej i światowej: rękopisy wierszy, pierwsze mapy. Najcenniejsze z nich będzie można obejrzeć na wystawie "Uratowane skarby piśmiennictwa polskiego i europejskiego", która zostanie otwarta w środę i potrwa do 17 maja w gmachu biblioteki (plac Wolności).

  Na co dzień cenne dzieła spoczywają w doskonale zabezpieczonym magazynie. Ma do niego wstęp zaledwie parę osób. Chroniony jest on nie tylko przed złodziejami, ale także przed zmianami temperatury i wilgotności. Wszystko po to, by nic nie stało się największym skarbom naszej kultury - starodrukom.

  - Mamy bardzo cenne zbiory specjalne - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.
  - Rękopisy największych poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Norwida. Wspaniałe zbiory kartograficzne i ikonograficzne. Wśród nich bezcenny jest "Novus Atlas Absplutissimus" J. Janssoniusa i J. Blaeu’a wydany w Amsterdamie w latach 1647-1658.

  Najstarszym rękopisem w zbiorach biblioteki jest ten pochodzący z XIII wieku z klasztoru Cystersów w Paradyżu. Jest to klocek pergaminowy, który zawiera kilka utworów o tematyce religijnej i medycznej. Można tam znaleźć m.in. rozprawę o anatomii serca.

  Jednym z najciekawszych zakupów jest wiersz z autografem Adama Mickiewicza. Losy tego rękopisu są intrygujące. Do biblioteki zgłosił się, pragnący zachować anonimowość mieszkaniec Poznania, w którego rodzinie od ponad 50 lat przechowywane są pamiątki mickiewiczowskie. Zaoferował do sprzedaży rękopis "Pana Tadeusza". Ku jego rozczarowaniu rękopis okazał się tylko anonimowym odpisem z połowy XIX wieku. Za to w środku znajdował się prawdziwy rarytas. Znaleziono w nim niepozorną, dwustronnie zapisaną kartkę o wymiarach 16 x 17,5 cm.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo