Poznań: Abolicja

  Poznań: Abolicja dla czytelników przetrzymujących książki

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Z okazji 180-lecia Biblioteki Raczyńskich od 1 do 31 maja we wszystkich placówkach biblioteki obowiązywać będzie abolicja dla czytelników przetrzymujących książki ponad dozwolony okres wypożyczenia.
  Kto w tym okresie zwróci książki - nie będzie płacił regulaminowej kary. Również zaległe, niespłacone dotąd kary za przetrzymanie w wypadku, gdy książki są już oddane, zostaną anulowane, o ile czytelnik odwiedzi placówkę, wobec której ma długi. - Przetrzymywanie książek to poważny problem - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

  - Nie chcemy korzystać z firm windykacyjnych. Pragniemy raczej zachęcić ludzi, żeby oddali przetrzymywane książki i nadal pozostali naszymi czytelnikami, bez obawy o poniesienie finansowych konsekwencji.

  Rocznie biblioteka wysyła ponad 12 tysięcy upomnień. Z osobami najbardziej zatwardziałymi, które przetrzymują książki najdłużej, prowadzone są rozmowy telefoniczne z prośbą o ich oddanie. Zatrważające jest to, że w każdej filii miesięcznie aż 20 procent osób nie oddaje książek z terminie.

  Książki można wypożyczać na 30 dni, multimedia na tydzień. Kary za przetrzymanie zbiorów naliczane są regulaminowo: w filiach dla dzieci - 30 groszy za każdy wolumin za każdy tydzień po terminie zwrotu, 50 groszy za multimedia za każdy dzień zwłoki. W filiach dla dorosłych - 50 groszy za każdy wolumin za każdy tydzień po terminie zwrotu, 1 zł za multimedia za każdy dzień zwłoki. W przypadku, gdy ktoś notorycznie nie oddaje książek w terminie, można sprawę skierować na drogę postępowania sądowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo