Poznaniak autorem listu z Auschwitz

  Poznaniak autorem listu z Auschwitz

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pochodzący z Poznania, Bornisław Jankowiak był autorem "listu w butelce" jaki przed tygodniem został znaleziony w Oświęciumiu. Zarówno on, jak przynajmniej czterech z jego towarzyszy przeżyło obóż koncentracyjny oraz wojnę. Co najmniej trzech znich, w tym jeden z Wielkopolanin żyje po dziś dzień.
  List odnaleźli robotncicy, którzy remontują PWSZ w Oświęcimiu. Jedna ze ścian okazała się być murem dawnego schron przeciwlotniczego budowanego przez więźniów obozu. O tym, że autorem listu napisanego ołówkiem na kajest poznaniak wiemy od dwóch osób. Jego znajoma z Bydoszczy oraz córka więźnia.

  Irena Jankowiak, która jest nauczycielką w szwedzkiej Uppsali. Jak twierdzi pismo zdecydowanie należy do jego ojca, ale jak przyznaje była zaskoczona tą informacją. Jak twierdzi jej ojciec nigdy nie wspominał o ukryciu tej wiadomości.

  Bronisław Jankowiak trafił od nazistowskiego obozu w Oświęciumiu w maju 1943 roku, po tym jak jeden z sąsiadów doniósł na niego. Miałbyć rzekomo Żydem. Miał wówczas 17 lat. W Auschwitz trafił razem z grupą inntchi młodych mężczyzm do grupy, która uczyła się fachu murarskiego. Ich nauczycielami byli głównie fracuscy inżynierowie i murarze pochodzenia żydowskiego.


  - Z nadejściem wiosny 1944 roku część "uczniów" uznano za nadających się do pracy i zorganizowano komando "Luftschutzbunkerbau", aby budować schrony przeciwlotnicze - napisał w swoich wspomnieniach Karol Czekalski jeden z więźniów wymienionych w "liście w butelce".

  Auschwitz nie był jedynym obozem, w którym przebywał Bronisław Jankowiak. Pod koniec wojny frafił do Ravensbrück w Niemczech. Stamtąd został uwolniony w kwietniu 1945 roku razem z 5 tys. innych polskich więźniów dzięki mediacjom hrabiego Folke Bernadotte, bratanka szwedzkiego króla Gustawa V.

  Został wysłany do Szwecji na leczenie i tam poznał Marię Czernak, również była uwięzioną, z która wziął ślub. Razem zamieszkali w niewielkim Atvidaberg, oddalonym o około 200 km na półudnie od Sztokholmu. Zmarł tam w 1997 roku, a jego żona w dwa lata później.

  Oprócz Bronisława Jankowiaka Auschwitz i wojnę przeżyło co najmniej 4 innych więźniów podpisanych na odnalezionym liście. Wśród nich jest inny Wielkopolanin, Wacław Sobczak z Wrąbczyna pod Słupcą.

  Równiez Karol Czekalski i Francuz Albert Veissid przeżyli nazistowski obóz. Co więcej obaj jeszcze żyją. Czekalski mieszka w Łodzi, a Veissid w Marsylii.
  Francuz nawet nie wiedział, że jego nazwisko zostało umieszczone w liście i był zaintrygowany całą histroią. nie wie, dlaczego został

  - Być może jeszcze ktoś z tych osób się zgłosi - ma nadzieję Adam Cyra z Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau. Jak na razie nie wiadomo jakie były losy Stanisława Dubli i Jana Jasika.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo