W kuchniach będzie rządził wysoki metan

  W kuchniach będzie rządził wysoki metan

  Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Za kilkanaście dni rozpocznie się wymiana dysz w kuchenkach i urządzeniach gazowych.
  Jesienią całe miasto będzie zasilane gazem wysokometanowym, ale najpierw trzeba do tego paliwa przystosować urządzenia w prawobrzeżnym Poznaniu, śródmieściu i kilku podmiejskich gminach.

  Akcję przestawiania Poznania na metan trwa od kilku lat. W ubiegłym roku przeprowadzono ją w kilku rejonach lewobrzeżnego Poznania. Po co to całe zamieszanie?

  - Poznań jako jedno z ostatnich miast jest wciąż zasilany dwoma dużymi gazociągami, które dostarczają dwa rodzaje gazu: zaazotowany oraz wysokometanowy - mówi Leszek Łuczak rzecznik Wielkopolskiej Spółki Gazowniczej, która dystrybuuje paliwo.

  - Jeśli nastąpiłaby poważna awaria jednego gazociągu i musielibyśmy go zamknąć, pół miasta byłoby bez możliwości gotowania i ogrzewania. Po wprowadzeniu gazu wysokokalorycznego, będziemy mieli alternatywę, bo w przypadku awarii zawsze będzie można tłoczyć więcej tego paliwa drugim gazociągiem. Gaz zaazotowany ma tylko 60 procent metanu, a wysokokaloryczny 95 procent - dodaje.

  Niestety, wysokometanowe paliwo jest droższe i mimo że zużywa się go mniej, w ubiegłym roku wielu poznaniaków boleśnie odczuło "wysoki metan" na własnym - bardzo wysokim rachunku. - Nie wiem jak będzie teraz, ale dotychczasowa praktyka wskazuje na wzrost kosztów dla odbiorców - przyznaje L. Łuczak.

  W WSG czekają na nowe taryfy, zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie. - Cena gazu nie powinna wzrosnąć, a może nawet minimalnie spadnie. Ale rachunek składa się także z opłat przesyłowych i innych, na które nie mamy wpływu - mówi Maciej Neumann, rzecznik oddziału poznańskiego PGNiG.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  metan

  georg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  ten rzekomo lepszy gaz jest gorszy od tego poprzedniego. Na ugotowanie wody w czajniku czekam dłużej jak poprzednio i do tego ten niby lepszy nieraz po prostu śmierdzi. A rachunki ?...rozwiń całość

  ten rzekomo lepszy gaz jest gorszy od tego poprzedniego. Na ugotowanie wody w czajniku czekam dłużej jak poprzednio i do tego ten niby lepszy nieraz po prostu śmierdzi. A rachunki ? kilkadziesiąt procent w górę .Red. Fąfara ! Ma Pan piękny tytuł na pierwszą stronę - dać temat wilczkowi śledczemu - oj poleciałyby głowy w Poznaniu tym rzekomo porzundnym mieście . Chyba Pan Rysia sie nie boi ?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo