Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 lipca stare zoo stanie się parkiem miejskim

Elżbieta Podolska
Bardzo rzadkie warany nadal pozostaną wielką atrakcją parku i ogrodu w starym zoo
Bardzo rzadkie warany nadal pozostaną wielką atrakcją parku i ogrodu w starym zoo A. Szozda
Stare zoo zmieni swoje oblicze. Od 1 lipca stanie się parkiem, do którego wstęp będzie bezpłatny.

Trzeba będzie zapłacić jedynie za oglądanie niektórych zwierząt. Tym sposobem mieszkańcy Jeżyc zyskają miejsce w centrum miasta, w którym będą mogli wypocząć.

- Bardzo chcielibyśmy, aby już w lipcu powstała w parku mała architektura. Nie wiadomo jednak czy to się uda, ze względu na ograniczone możliwości finansowe i przetargi - mówi Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania.
Być może po rozmowach zgłosi się producent ogródków zabaw dla dzieci, który w ramach reklamy stworzy tam plac zabaw. Urzędnicy liczą, że znajdą się inwestorzy, którzy zechcą pomóc w renowacji zabytkowych budynków.

- Kilka z nich, jak przykładowo stara ptaszarnia, zostanie rozebranych. Nie są to obiekty zabytkowe, a ich stan nie pozwala na dalsze użytkowanie - wskazuje B. Przewoźna. - Jesteśmy w kontakcie z konserwatorem zabytków. Staramy się spełnić wszystkie jego wymogi, ale też nie ukrywamy, że w niektórych sprawach będziemy negocjowali, bo finanse na razie nie pozwolą na realizację wszystkich planów - dodaje.

Przy ulicy Zwierzynieckiej pozostaną bardzo rzadkie warany

W tegorocznym budżecie miasta na przekształcenie starego zoo w park znalazły się 3 miliony złotych. Niebawem rozpocznie się remont wejścia. Powstanie tam kawiarnia. Wymieniona zostanie także część infrastruktury technicznej. Park nie zmieni nazwy i nadal będzie funkcjonował jako ogród zoologiczny. Będzie można (za dodatkową opłatą) oglądać pozostałe w nim zwierzęta, czyli np. zmiennocieplne, do których należą warany.

Te największe i najbardziej inteligentne jaszczurki świata pochodzą z Komodo. Są jedynymi zwierzętami z tego gatunku w Polsce.

W starym zoo mieszkają dwie pięcioletnie samiczki. Jako dorosłe mogą osiągnąć nawet do 2,5 metra długości. Wtedy zdecydowanie za małe stanie się ich obecne pomieszczenie.
- Mamy dwa lata na przygotowanie dla nich odpowiednich warunków - mówi Lech Banach, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. - Nie możemy stracić tych bardzo rzadkich zwierząt, bo to prawdziwy rarytas i czeka na nie kilkanaście ogrodów z całego świata. Musimy zrobić wszystko, aby pozostały one w Poznaniu i miały naprawdę dobre warunki.

- Na razie jednak tworzona będzie przede wszystkim infrastruktura parku - twierdzi dyrektor Przewoźna. - Jednak będziemy też myśleć o modernizacji obiektu dla waranów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski