Filmowcy chcą dziś nad Wisłą kręcić kino historyczne

  Filmowcy chcą dziś nad Wisłą kręcić kino historyczne

  Magda Rigamonti

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najlepsze scenariusze pisze życie - to zdanie wzięli sobie głęboko do serc rodzimi filmowcy i ruszyli do produkcji historycznych opowieści.
  W kinach można jeszcze zobaczyć ponaddwugodzinną opowieść o księdzu Popiełuszce Rafała Wieczyńskiego, fabularną opowieść o generale Sikorskim Anny Jadowskiej i celuloidowy pomnik gen. Augusta Fieldorfa zatytułowany "Generał Nil", wystawiony przez Ryszarda Bugajskiego. Modę na takie filmy popierają politycy. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, chce nawet stworzyć specjalny fundusz filmowy sowicie wspierający fabuły opiewające nasze zrywy narodowe i wybitne niezłomne postaci.


  Koniunkturę wyczuł też stary mistrz Andrzej Wajda. Kilka dni temu uraczył opinię publiczną informacjami, że oprócz zapowiadanego filmu o Lechu Wałęsie z przyjemnością nakręci też fabułę o Okrągłym Stole. - To wydarzenie zmieniło bieg historii i myślę, że potrafiłbym o nim opowiedzieć - tłumaczy twórca. Okazuje się, że nasz największy reżyser nie zamierza pogardzić również Fryderykiem Chopinem. - W przyszłym roku jest okrągła rocznica urodzin naszego kompozytora, więc jest okazja, by zrobić o nim film - wyjaśnił artystyczne powody zrealizowania fabuły o autorze mazurków i polonezów.

  Urząd kierowany przez Gronkiewicz-Waltz z pewnością nie poskąpi kasy na takie filmowe przedsięwzięcie. - Na razie nie możemy finansować projektów prywatnych. Dlatego np. nie przyznaliśmy dotacji "Popiełuszce". Ale już "Generał Nil" został wsparty kwotą 1,3 mln zł - wyjaśnia pani prezydent i dodaje, że fundusz filmowy ułatwi współpracę z producentami. Nie wiadomo więc, czy wesprze firmę Michała Kwiecińskiego Akson Studio produkującą filmy Wajdy, bo sędziwy twórca nie złożył jeszcze podania o dofinansowanie. W Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, w którym leżą cztery projekty filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych na temat Chopina, nie ma scenariusza sygnowanego nazwiskiem Wajdy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo