Zebraliśmy 10 ton makulatury

  Zebraliśmy 10 ton makulatury

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zebraliśmy 10 ton makulatury
  1/12
  przejdź do galerii

  ©A. Szozda

  Ulica przed redakcją Polski Głosu Wielkopolskiego zaroiła się od poznaniaków grubo przed godziną 12, rozpoczynającą w piątek naszą akcję. Nasi czytelnicy przychodzili do nas pieszo, przyjeżdżali rowerami i przywozili makulaturę w samochodach dostawczych.

  - Mamy dużą, liczącą ponad 3000 metrów działkę, kilka dębów na pewno tam się zmieści - mówili uśmiechnięci Marta i Marcin Muszyńscy, jedni z pierwszych, którzy pojawili się na ul. Grunwaldzkiej.

  - Mamy nadmiar makulatury, to ją oddajemy - opowiadali Artur i Adrian, tegoroczny maturzysta i student. - Nie chcemy sami sadzić drzew, bo nie mamy gdzie, ale do osiedlowej szkoły zaniesiemy sadzonki. Na pewno się nie zmarnują.

  Nie zmarnują się też na pewno sadzonki, które za makulaturę wzięli ze sobą żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. - W kolejce ze mną stoi szeregowy Jacek Dobrzański. Zbiórka i chęć udziału w waszej akcji to była inicjatywa własna żołnierzy - mówił kapitan Piotr Sroka z CSWL Poznań. - Jeszcze nie wiemy, gdzie te dęby posadzimy, ale na pewno znajdziemy dla nich miejsce. Może gdzieś w okolicach naszego czołgu...

  Dwa samochody pełne makulatury przyjechały w tym samym czasie, gdy pod redakcję przyszła duża grupa dzieci z przedszkola nr 86 Tęczowy Świat przy Słowackiego w Poznaniu. - Dzieci zbierały makulaturę przez cały tydzień - wyjaśniła Iwona Zyguła, nauczycielka przedszkolna. - Bardzo były podekscytowane i samą zbiórką i możliwością wycieczki do gazety.

  Do rozdania mieliśmy 3,5 tysiąca sadzonek dębów szypułkowych, pochodzących z najlepszych krotoszyńskich plantacji. - Dęby to pieszczochy - mówiła Małgorzata Stachowiak, starszy specjalista służby leśnej d/s ochrony lasów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. - Lubi mieć ciepło koło pnia i wolną głowę, czyli sporo miejsca wokół siebie.

  Dęby to rośliny długowieczne - rośliny które rozdaliśmy będą szybko i intensywnie rosły przez najbliższe... 50-80 lat. Później rosnąć przestają, ale żyć mogą jeszcze długie lata. - Należy pamiętać, że te drzewa sadzimy nie dla siebie, a dla swoich prawnuków - dodała Małgorzata Stachowiak.

  Sadzonki rozdajemy jeszcze w sobotę!
  W sobotę drugi i ostatni dzień akcji "Drzewo za makulaturę". Wszystkich, którzy chcą otrzymać sadzonkę dębu szypułkowego i dysponują co najmniej 10 kg makulatury zapraszamy na ul. Grunwaldzką 19. Drzewka rozdawać będziemy w godzinach między 12 a 15.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Makulatura i co dalej

  Ayuka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 143 / 101

  Kiedyś,20 lat temu ,a może więcej zbieraniem makulatury zainteresowane były szkoły, byli harcerze.
  A dziś, to poprostu się nie opłaca, tak nie opłaca , ale państwu. Kiedyś płacono za 1 kg...rozwiń całość

  Kiedyś,20 lat temu ,a może więcej zbieraniem makulatury zainteresowane były szkoły, byli harcerze.
  A dziś, to poprostu się nie opłaca, tak nie opłaca , ale państwu. Kiedyś płacono za 1 kg makulatury w granicach 10 - 20 gr. A dziś za 1 tonę płaci się 1 PLN / TAK, TAK słownie " jeden złoty" /.
  To gdzie tu motywacja dla Obywateli. Setki kilogramów widuję w pojemniku na śmieci przy naszych domach w ciągu roku. Chwali się, że jeszcze komuś się chce przeprowadzać akcje zbierania makulatury, ale to już ostatnie "jaskółki". A za ten stan winien jest Rząd tego kraju, który w sprawie środowiska, w sprawie jego ochrony robi b.niewiele.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo