Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjdą wcześniej z wojska, ale bez zasiłku

Paweł Mikos
Zasadnicza służba wojskowa może zostać skrócona w tym roku nawet do 6,5 miesiąca
Zasadnicza służba wojskowa może zostać skrócona w tym roku nawet do 6,5 miesiąca S. Seidler
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało rozporządzenie, na mocy którego żołnierze z listopadowego i grudniowego poboru wcześniej odejdą do cywila.

Jednak pozbawi to ich prawa do zasiłku. Dlatego MON chce dać im możliwość wyboru, jak długo pozostaną w służbie.

Żołnierze, którzy zostali powołani 4-6 listopada oraz 2-4 grudnia ubiegłego roku, będą mogli wcześniej przejść do rezerwy. Według nowego projektu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej będą mogli trafić do cywila już 23-25 czerwca. Oznacza to, że w przypadku poborowych z grudnia służba wyniesie tylko 6,5 miesiąca, a w przypadku listopadowych nieco ponad 7 miesięcy.

Jedyny szkopuł tkwi w tym, że po siedmiomiesięcznej służbie żołnierze nie będą mieli prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z istniejącym prawem taki zasiłek może otrzymać bezrobotnemu, który odbył zasadniczą służbę wojskową i jej okres wynosił co najmniej osiem miesięcy (240 dni). Przy obecnie wzrastającym bezrobociu oznaczałoby to, że ci żołnierze pozostawaliby na utrzymaniu rodziny albo w ogóle bez środków do życia.

441,5 zł - zasiłku dla bezrobotnych otrzyma żołnierz po zwolnieniu z zasadniczej służby

Na szczęście resort obrony postanowił wprowadzić w rozporządzeniu zapisy, które umożliwią poborowym wybór: czy chcą zostać w armii i nabyć prawa do zasiłku, czy też chcą wcześniej skończyć służbę i szukać nowego zajęcia.

- Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia MON planowane skrócenie zasadniczej służby wojskowej nie będzie obligatoryjne - twierdzi pułkownik Wiesław Grzegorzewski z MON. - Każdy żołnierz będzie miał prawo złożenia wniosku o dłuższe pełnienie zasadniczej służby wojskowej, w celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych - wyjaśnia płk Wiesław Grzegorzewski.

Jeśli żołnierz będzie chciał zostać w armii dłużej, aby nabyć uprawnień musi złożyć odpowiedni wniosek o umożliwienie odbycia służby w wymiarze zapewniającym prawo do "kuroniówki". Pismo będzie musiał złożyć do dowódcy jednostki wojskowej, w której służy.

W jednym przypadku żołnierz, który zdecyduje się na wcześniejsze wyjście do cywila. Musiałby on przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej pracować. Łącznie ze służbą musiałby mieć przepracowane 365 dni w okresie półtora roku od dnia zarejestrowania w urzędzie pracy.

1599 osób - z Wielkopolski zostało powołanych do służby wojskowej w pod koniec 2008 r.

Zgodnie z projektem rozporządzenia w takiej sytuacji zostaną zwolnieni do cywila 6-8 lipca, jeśli zostali powołani na początku listopada 2008 roku, lub też 3-5 sierpnia o ile zostali wcieleni do wojska między 2 a 4 grudnia zeszłego roku.

Ministerstwo dzięki wprowadzeniu rozporządzenia liczy na oszczędności w wysokości nawet ponad 18 milionów złotych. W całym kraju obecnie służy w armii ponad 25 tys. żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyjdą wcześniej z wojska, ale bez zasiłku - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski