Wyjdą wcześniej z wojska, ale bez zasiłku

  Wyjdą wcześniej z wojska, ale bez zasiłku

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało rozporządzenie, na mocy którego żołnierze z listopadowego i grudniowego poboru wcześniej odejdą do cywila.
  Jednak pozbawi to ich prawa do zasiłku. Dlatego MON chce dać im możliwość wyboru, jak długo pozostaną w służbie.

  Żołnierze, którzy zostali powołani 4-6 listopada oraz 2-4 grudnia ubiegłego roku, będą mogli wcześniej przejść do rezerwy. Według nowego projektu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej będą mogli trafić do cywila już 23-25 czerwca. Oznacza to, że w przypadku poborowych z grudnia służba wyniesie tylko 6,5 miesiąca, a w przypadku listopadowych nieco ponad 7 miesięcy.


  Jedyny szkopuł tkwi w tym, że po siedmiomiesięcznej służbie żołnierze nie będą mieli prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z istniejącym prawem taki zasiłek może otrzymać bezrobotnemu, który odbył zasadniczą służbę wojskową i jej okres wynosił co najmniej osiem miesięcy (240 dni). Przy obecnie wzrastającym bezrobociu oznaczałoby to, że ci żołnierze pozostawaliby na utrzymaniu rodziny albo w ogóle bez środków do życia.

  441,5 zł - zasiłku dla bezrobotnych otrzyma żołnierz po zwolnieniu z zasadniczej służby

  Na szczęście resort obrony postanowił wprowadzić w rozporządzeniu zapisy, które umożliwią poborowym wybór: czy chcą zostać w armii i nabyć prawa do zasiłku, czy też chcą wcześniej skończyć służbę i szukać nowego zajęcia.

  - Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia MON planowane skrócenie zasadniczej służby wojskowej nie będzie obligatoryjne - twierdzi pułkownik Wiesław Grzegorzewski z MON. - Każdy żołnierz będzie miał prawo złożenia wniosku o dłuższe pełnienie zasadniczej służby wojskowej, w celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych - wyjaśnia płk Wiesław Grzegorzewski.

  Jeśli żołnierz będzie chciał zostać w armii dłużej, aby nabyć uprawnień musi złożyć odpowiedni wniosek o umożliwienie odbycia służby w wymiarze zapewniającym prawo do "kuroniówki". Pismo będzie musiał złożyć do dowódcy jednostki wojskowej, w której służy.

  W jednym przypadku żołnierz, który zdecyduje się na wcześniejsze wyjście do cywila. Musiałby on przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej pracować. Łącznie ze służbą musiałby mieć przepracowane 365 dni w okresie półtora roku od dnia zarejestrowania w urzędzie pracy.

  1599 osób - z Wielkopolski zostało powołanych do służby wojskowej w pod koniec 2008 r.

  Zgodnie z projektem rozporządzenia w takiej sytuacji zostaną zwolnieni do cywila 6-8 lipca, jeśli zostali powołani na początku listopada 2008 roku, lub też 3-5 sierpnia o ile zostali wcieleni do wojska między 2 a 4 grudnia zeszłego roku.

  Ministerstwo dzięki wprowadzeniu rozporządzenia liczy na oszczędności w wysokości nawet ponad 18 milionów złotych. W całym kraju obecnie służy w armii ponad 25 tys. żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cywil 23 czerwca

  cywil 2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  właśnie odczytali rozkaz w przemyślu, że wychodzimy 23 czerwca :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciwil

  USZY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Mam nadzieję że wyjdę w Czerwcu. Ale to może być kolejna ściema Klicha,już chodziły słuchy o naszym wyjściu w Maju i co???? Dalej gnije w tym syfie.Poszedłem do wojska na ochotnika, chciałem być...rozwiń całość

  Mam nadzieję że wyjdę w Czerwcu. Ale to może być kolejna ściema Klicha,już chodziły słuchy o naszym wyjściu w Maju i co???? Dalej gnije w tym syfie.Poszedłem do wojska na ochotnika, chciałem być wojskowym ale to co się dzieję tam to SYFFF!! Miałem być kierowcą a jestem Strzelcem. H.. im w D.. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy cywil

  Jw 1230 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Jestem z listopada 2008 i nie chce zasiłku chce do domu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z reszta

  Grzes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  ta dobre w wojsku teraz to tylko po znajomosci mozna zostac na dluzej a co z tymi co chca a nie maja plecow?????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo