Festiwale: Multikulturowy maj

  Festiwale: Multikulturowy maj

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ukraińska Wiosna, Nowe Nurty, Młody Teatr Niezależny oraz Desperados Rafineria - majowe, poznańskie festiwale warte uwagi
  Maj okresem festiwali? Tylko w tym miesiącu odbędą się w Poznaniu cztery ważne, młode imprezy. Tematyka różna: od muzyki alternatywnej, przez teatr po… sztukę ukraińską.

  Najwcześniej, bo w dniach 6-8 maja w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się III edycja festiwalu Młody Teatr Niezależny. Zobaczymy tam cztery występy grup niepokornych, poszukujących, nierzadko bulwersujących. Poznańskiej publiczności zaprezentują się Teatr Pracownia (skupiający aktorów z Konina, Michałowic, Sopotu, Goleniowa i Gdyni), Teatr Art.51 (Zgierz), Grupa Teatralna Niegrzeczne Dzieci (Suchy Las) oraz poznański Teatr Palmera Eldritcha.


  Literaturę, rzeźbę, poezję, muzykę i film skupi w sobie festiwal "Ukraińska Wiosna". Imprezę otworzy wernisaż rzeźbiarza Wiaczesława Boreckiego, który odbędzie się w poniedziałek, 18 maja w Muzeum Archeologicznym. Podczas kolejnych dni festiwalu posłuchamy koncertów Lao Che, Tartaka, DrymbaDaDzygi oraz orkiestry kameralnej "Kijowscy Soliści", obejrzymy czteroczęściowy film "Ukraina

  - Narodziny narodu", wysłuchamy debaty politologicznej i literackiej oraz spotkamy się z ukraińskim
  aktorem Bohdanem Stupką, znanym m.in. z roli Chmielnickiego w filmie "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmanna. Sam reżyser również pojawi się na spotkaniu, które odbędzie się 22 maja w kinie Rialto.

  Miłośnicy muzyki tłumnie zjawią się 16 maja na placu Wolności. Tam bowiem odbędzie się kolejna edycja Nowych Nurtów - imprezy, która już na stałe wrosła w wiosenną, kulturalną ofertę Poznania. Polskimi przedstawicielami na czterogodzinnym koncercie będą m.in. Mika Urbaniak oraz kolektyw City Inside Art. (z gościnnym udziałem Macieja Fortuny). Z zagranicy przyjedzie acidjazzowe Incognito. W swoim gatunku brytyjski zespół jest żywą legendą - wspólne granie rozpoczęli na początku lat 80., do tej pory mogą poszczycić się nagraniem 13 albumów. W Poznaniu promować będą swoje najnowsze wydawnictwo, płytę "Tales From The Beach".

  I polskich i zagranicznych artystów posłuchamy na odbywającym się w dniach 22-23 maja w Starej Rzeźni festiwalu Desperados Rafineria. Na dwóch scenach zagrają największe gwiazdy polskiej sceny indie-rockowej, m.in.: Pogodno, Pustki, Dick4Dick oraz Renton. Nie zabraknie też akcentów poznańskich w postaci koncertów zespołów - gospodarzy: Much, Happy Pills, Snowmana, Orchid czy Woody'ego Aliena. Ideą Des-perados Rafinerii jest promocja młodych, rockowych kapel, przez co obok gwiazd zagrają debiutanci, m.in. Superxiu, Sorry Boys i Coffee Radio.

  Sporym smaczkiem festiwalu będą występy dwóch solowych projektów uznanych muzyków sceny indie: Drivealone Piotra Maciejewskiego z Much oraz Tunes Of Early Spring wokalisty Ścianki, Macieja Cieślaka. Każdego dnia wystąpi też jedna gwiazda zagraniczna. 22 maja będzie nią nazywany "szwedzkim Prince'm" piosenkarz Juvelen, dzień później w Starej Rzeźni pojawi się francuska formacja indie-popowa The Teenagers.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo