Sędzia wydawał wyroki, choć sam wszedł w konflikt z prawem

  Sędzia wydawał wyroki, choć sam wszedł w konflikt z prawem

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Skandal w Sądzie Rejonowym we Wschowie. Przewodniczący tamtejszego wydziału karnego, mimo zawieszania w czynnościach wskutek podejrzeń o popełnienie przestępstwa, przez pięć miesięcy nadal orzekał.
  Co z postępowaniami, w których wydawał wyroki? - Sprawy, w których orzekał w okresie zawieszenia, powinny zostać wznowione - mówi sędzia Elżbieta Fijałkowska, rzecznik poznańskiego Sądu Apelacyjnego.

  Taki finał oznacza nie tylko konieczność powtórzenia wielu postępowań, ale i obciążenie budżetu państwa kolejnymi wydatkami. Kto odpowie za ten bałagan? Prezes sądu we Wschowie Jarosław Sielecki nie chciał rozmawiać na temat przypadku Macieja Cz. Odmówił też skontaktowania nas z zawieszonym sędzią. - Proszę zrozumieć, dla nas wszystkich to bardzo trudna sytuacja - tłumaczy prezes Sielecki.

  Jarosław Sielecki nie odpowiedział też na pytanie, dlaczego pozwolił zawieszonemu w czynnościach podwładnemu na kierowanie wydziałem karnym. Stwierdził, iż nie będzie się do tego odnosił, bo trwa śledztwo prokuratury i nie chce naruszyć jego tajemnicy. Faktycznie, od marca postępowanie prowadzone jest w Koninie. Dotyczy działania przez Macieja Cz. na szkodę interesu publicznego i prywatnego w okresie od 8 października 2008 do 12 lutego 2009 roku.

  - Dopiero gromadzimy dokumenty i sprawdzamy, czy doszło do jego skutecznego zawieszenia. Na razie nie postawiliśmy mu zarzutów - podkreśla Marek Kasprzak, rzecznik konińskiej Prokuratury Okręgowej.

  Wątpliwości nie ma za to prezes poznańskiego Sądu Apelacyjnego. To on niedawno złożył zawiadomienie do prokuratury, a wcześniej zawiesił w czynnościach sędziego Macieja Cz. Doszło do tego 8 października ubiegłego roku. Sąd wyraził też wówczas zgodę na uchylenie jego immunitetu. Wnioskowała o to Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

  Śledczy uważają, że karnista sfałszował umowę kupna samochodu

  Chce postawić zarzuty Maciejowi Cz. za wydarzenia z 2005 roku. W tamtym okresie pracował w sądach okręgu nowosądeckiego. Przestępstwo sprzed czterech lat miał jednak popełnić jako osoba prywatna. Chodziło o kupno w Niemczech pięcioletniego volkswagena passata. Zdaniem krakowskiej prokuratury, w urzędzie celnym i skarbowym oraz Starostwie Powiatowym w Zakopanem, trzykrotnie posłużył się sfałszowaną umową kupna auta. Podrobiono w niej podpis sprzedawcy oraz znacznie zaniżono wartość samochodu. Chodziło o uniknięcie płacenia podatku oraz zalegalizowanie auta z zagranicy.

  Formalnie nie doszło jeszcze do postawienia zarzutów w "sprawie samochodowej", bo sędzia Cz. odwołał się do Sądu Najwyższego od uchwały o uchyleniu jego immunitetu. Nie jest więc ona prawomocna. Mimo to, poznański Sąd Apelacyjny stoi na stanowisku, że karnista ze Wschowy jest zawieszony w obowiązkach.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo