Poznań: Pracownicy ZNTK nie mogą doczekać się wypłaty

  Poznań: Pracownicy ZNTK nie mogą doczekać się wypłaty

  Andrzej Rembowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pracownicy poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego wciąż czekają na wynagrodzenia za luty i marzec. Mimo wcześniejszych deklaracji zarządu nie wypłaca należnych robotnikom pieniędzy. Część pracowników ZNTK Poznań czeka na wypłaty jeszcze za luty. Wczoraj brakujące pieniądze miały trafić do rąk pracowników.
  Według naszych informacji nie trafiły. Firma zalega też z wypłatami za zeszły miesiąc. Na konta zatrudnionych trafiły jednak jedynie zaliczki po 150 złotych. Zarząd firmy zapowiedział już załodze, że do końca tygodnia wypłaci kolejne 700 zł zaliczki.

  - Ludzie się zdenerwowali i poszli do prezesów, którzy stwierdzili, że firma jest prywatna i jak się komuś nie podoba to nie musi tu pracować - mówi jeden z pracowników.

  Problemy z regularnymi wypłatami to jedna z kwestii, którymi zainteresowała się Państwowa Inspekcja Pracy. Jej inspektorzy weszli do zakładu na początku kwietnia by zbadać warunki pracy panujące w fabryce przy ulicy Roboczej w Poznaniu.

  Z relacji osób zatrudnionych w ZNTK, z którymi rozmawialiśmy, wynika, że pracują oni w rzeczywiście uwłaczających warunkach. Pod koniec ubiegłego roku na przykład z hal produkcyjnych wymontowano grzejniki, które sprzedane zostały na złom.

  - W hali temperatura była niemal taka sama jak na zewnątrz. Nie dało się pracować. Wszystko, co można było sprzedać na złom, zostało na zlecenie władz firmy wyniesione - mówi jeden z pracowników. Zakład odłączono też od dostaw gazu.

  Zniecierpliwieni pracownicy domagają się regularnych wypłat, odzieży roboczej, a także zwrotu pieniędzy z sprzedaży ośrodka wypoczynkowego w Międzyzdrojach, który należał do ZNTK Poznań. Od poznańskiego przedsiębiorstwa kupiła go spółka Sigma, która jest jednocześnie właścicielem ZNTK.

  Pieniądze z tej transakcji miały w całości trafić na fundusz socjalny. Jak już wcześniej napisaliśmy, do tej pory tak się nie stało. Sprawą zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  - Kontrola w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego zmierza ku końcowi - mówi Jacek Strzyżewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. - Dopiero, gdy zostaną podpisane końcowe protokoły będziemy mogli mówić o szczegółach - dodaje.
  Zarząd ZNTK, po naszych krytycznych tekstach dotyczących sytuacji w zakładzie, nie chce wypowiadać się dla "Polski Głosu Wielkopolskiego".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZNTK

  pracownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  BZDURY!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo