Menu Region

Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą...

Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą w arkuszach maturalnych. Sprawdź!

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Katarzyna Sklepik

4Komentarze Prześlij Drukuj
Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą w arkuszach maturalnych. Sprawdź! Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą w arkuszach maturalnych. Sprawdź!
Matura 2015 bez prezentacji z języka polskiego. Przedmioty dodatkowe zdawane tylko na poziomie rozszerzonym. Tak w skrócie można scharakteryzować zmiany jakie obowązywać będą od 2015 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory, które pomogą uczniom zapoznać się z nową formułą egzaminów. Przygtowała też przykładowe testy z zadaniami, podobnymi do tych, jakie mogą znaleźć si na właściwej maturze w maju 2015 roku.
W maju 2015 roku do egzaminu maturalnego w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik abiturientów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową. Rok później maturę według nowych zasad zdawać będą - po raz pierwszy - abiturienci z techników.

Maturzyści będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki.
Egzaminy te będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu. Dodatkowo uczeń będzie musiał zdać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Co się zmieni od matur 2015?

Po pierwsze: nie będzie prezentacji podczas ustnej matury z języka polskiego. Uczeń będzie odpowiadał na wybrane losowo pytanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pytania dotyczyć będą fragmentów tekstów - literackiego, popularno-naukowego - lub reprodukcji. Po wylosowaniu pytania maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi.

Po drugie: podczas oceny pisemnej matury z języka polskiego nie będzie brany pod uwagę tak zwany klucz. Eksperci będą oceniać odpowiedzi maturzystów w sposób holityczny, uwzględniając ich kreatywność, tok myślenia czy interpretację.
Uczniowie, którzy będą zdawać język polski na poziomie rozszerzonym, a arkuszu znajdą teksty historyczno-literackie i teoretyczno-literackie.

Przedmioty dodatkowe - tylko rozszerzone!

Przedmioty dodatkowe będzie mozna zdawać tylko na poziomie rozszerzony. Od maja 2015 roku nie będzie już poziomu podstawowego.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.

W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie.
Zwiększy się także liczba zadań wymagających stawiania hipotez i ich weryfikacji, zwłaszcza w przedmiotach ścisłych. Egzamin maturalny z geografii uwzględni interdyscyplinarność tej nauki, a matura z historii pokaża, czy uczeń potrafi analizować i interpretować fakty historyczne.

30 procent... i zdałeś
Aby uzyskać maturę w 2015 roku abiturient będzie musiał - tak jak dotąd - uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki.

Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko przy rekrutacji na studia.


MATURA 2015 - ZOBACZ JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ TESTY:4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Matura 2015 zmiany

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mariush (gość)  •

http://maturalna.pl/matura-2015-zmiany/

odpowiedzi (0)

skomentuj

pytania

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pytaniazpolskiego (gość)  •

Nowa matura ustna z języka polskiego – Nowe obawy.
Nie trać czasu na zastanawianie się jakie pytania wylosujesz na egzaminie tylko już dziś zacznij się do niego przygotowywać.
Posiadam w swym zasobie wszystkie ewentualne pytania stworzone odpowiednio do podstawy programowej.
Odpowiedzi na zestawy pytań są sformułowane już w formie wypowiedzi, zatem nie musisz tracić czasu na ich doszlifowanie.
Koszt pytań jest uzależniony od ilości zamawianych zestawów, które są tworzone do każdej epoki literackiej, tak by twoja wiedza od razu była usystematyzowana.
Chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić przykładowe pytania napisz już dziś.

KONTAKT;

E-mail ; pytaniazpolskiego(małpa)gmail.com
Strona www.pytaniazpolskiego.blogspot.com

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sprawdzajmy co piszemy!

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Leon (gość)  •

"Od maja 20125 roku nie będzie już poziomu podstawowego." - :D

skomentuj

telewizja itp.

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zeon (gość)  •

będą poziomy jeszcze niższe, bo ludzkość jest ogłupiana ze wszystkich stron.

odpowiedzi (0)

skomentuj