Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą...

Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą w arkuszach maturalnych. Sprawdź!

Katarzyna Sklepik

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą w arkuszach maturalnych. Sprawdź!
Matura 2015 bez prezentacji z języka polskiego. Przedmioty dodatkowe zdawane tylko na poziomie rozszerzonym. Tak w skrócie można scharakteryzować zmiany jakie obowązywać będą od 2015 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory, które pomogą uczniom zapoznać się z nową formułą egzaminów. Przygtowała też przykładowe testy z zadaniami, podobnymi do tych, jakie mogą znaleźć si na właściwej maturze w maju 2015 roku.
Matura 2015. Egzaminy po zmianach. Wiemy jakie zadania będą w arkuszach maturalnych. Sprawdź!
W maju 2015 roku do egzaminu maturalnego w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik abiturientów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową. Rok później maturę według nowych zasad zdawać będą - po raz pierwszy - abiturienci z techników.

Maturzyści będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu. Dodatkowo uczeń będzie musiał zdać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Co się zmieni od matur 2015?

Po pierwsze: nie będzie prezentacji podczas ustnej matury z języka polskiego. Uczeń będzie odpowiadał na wybrane losowo pytanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pytania dotyczyć będą fragmentów tekstów - literackiego, popularno-naukowego - lub reprodukcji. Po wylosowaniu pytania maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi.

Po drugie: podczas oceny pisemnej matury z języka polskiego nie będzie brany pod uwagę tak zwany klucz. Eksperci będą oceniać odpowiedzi maturzystów w sposób holityczny, uwzględniając ich kreatywność, tok myślenia czy interpretację.
Uczniowie, którzy będą zdawać język polski na poziomie rozszerzonym, a arkuszu znajdą teksty historyczno-literackie i teoretyczno-literackie.

Przedmioty dodatkowe - tylko rozszerzone!

Przedmioty dodatkowe będzie mozna zdawać tylko na poziomie rozszerzony. Od maja 2015 roku nie będzie już poziomu podstawowego.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.

W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie.
Zwiększy się także liczba zadań wymagających stawiania hipotez i ich weryfikacji, zwłaszcza w przedmiotach ścisłych. Egzamin maturalny z geografii uwzględni interdyscyplinarność tej nauki, a matura z historii pokaża, czy uczeń potrafi analizować i interpretować fakty historyczne.

30 procent... i zdałeś
Aby uzyskać maturę w 2015 roku abiturient będzie musiał - tak jak dotąd - uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki.

Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko przy rekrutacji na studia.


MATURA 2015 - ZOBACZ JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ TESTY:Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sprawdzajmy co piszemy!

Leon (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

"Od maja 20125 roku nie będzie już poziomu podstawowego." - :D


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
telewizja itp.

Zeon (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

będą poziomy jeszcze niższe, bo ludzkość jest ogłupiana ze wszystkich stron.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo