Menu Region

Park "Ofiar Katynia" powstanie w Poznaniu? Zdania są...

Park "Ofiar Katynia" powstanie w Poznaniu? Zdania są podzielone...

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

AJ

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Członkowie Stowarzyszenia Katyń chcą, aby park położony pomiędzy mostami Królowej Jadwigi a Św. Rocha nazwać imieniem „Ofiar Katynia”. Pomysłu nie poparła Rada Osiedla Stare Miasto. Ostateczna decyzja należy jednak do miejskich radnych.
1/5

Park "Ofiar Katynia" powstanie w Poznaniu? Zdania są podzielone...

(© archiwum)

  • Park
Park nad Wartą działacze wybrali nie przypadkowo. Miejsce to nie ma jeszcze swojej nazwy, poza tym znajduje się już tam dąb imienia „Ofiar Katynia”.

– W Katyniu poległ kwiat polskiej inteligencji, w tym wielu Wielkopolan – tłumaczy Tadeusz Patecki, prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu. – Zbliża się 75 rocznica tej zbrodni. Chyba nie powinno nikogo dziwić, że chcemy uczcić pamięć naszych ojców.
W Poznaniu nie mamy ulicy, ronda ani skweru o takiej nazwie. To wstyd dla miasta, że robi się nam aż takie problemy.

Chodzi o nieporozumienia w związku z budową Pomnika Katyńskiego, który stanął przy Zamku Cesarskim. Tej lokalizacji sprzeciwiał się początkowo m.in. architekt wojewódzki. Podnosił on problem niedostosowania symboliki katyńskiej do architektury otoczenia. Podobnie jest teraz.

– Park nad Wartą ma charakter rekreacyjny. Zaproponowany patronat nie wpisuje się w charakter obiektu – stwierdza Paweł Sztando, członek RO Stare Miasto.

Radny zwraca uwagę, że mieszkańcy często nazywają to miejsce "parkiem między mostami", co więcej określenie to pojawia się też w miejskich dokumentach. Po co więc zmieniać coś na siłę?

- Zupełnie nie rozumiem intencji wnioskodawców. Mamy już w Poznaniu pomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się w dobrym i godnym miejscu - mówi Paweł Sztando.

Zdecydowana większość Rady Osiedla Stare Miasto zaopiniowała wniosek negatywnie. Nie oznacza to jednak, że projekt przepadł. Pomysł powstania parku "Ofiar Katynia" mogą jeszcze poprzeć, na przykład, miejscy radni.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

A może park ofiar Chocimia?

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a nie? (gość)  •

Przecież takiego nie mamy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Znowu jakieś barachło rodem z krypty próbuje narzucić "swoją wizję" świata...

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pytajnik (gość)  •

Znowu jakieś barachło rodem z krypty próbuje narzucić "swoją wizję" świata... Dziwię się tylko, dlaczego zapomniało o "ukochanym DżejPitheSecond"... Jak długo trzeba czekać, aż to dziadostwo wymrze?...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Park Ofiar Katynia

+7 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdziwiony (gość)  •

Tylko park Ofiar Katynia? A dlaczego nie park rozrywki im. Ofiar Katynia albo tor wyścigowy im. Ofiar Katynia czy ZOO tegoż imienia? Postukajcie się w główki, żeby Ofiary terroru i wojen nie musiały przewracać się w grobach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Używajmy obowiązujących nazw

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obserwator (gość)  •

Czytamy w anonsach "Chodzi o nieporozumienia w związku z budową Pomnika Katyńskiego, który stanął przy Zamku Cesarskim. .... ". Oficjalna nazwa tego pomnika to POMNIK OFIAR KATYNIA I SYBIRU. Wyrazy KATYŃ i SYBIR zastosowane w nazwie ukazują symbolicznie tragiczne losy Polaków zgotowane przez stalinizm. W roku 2012 Pomnik uzupełniono płaskorzeźbą wotywną ukazująca heroizm MATEK SYBIRACZEK I MATEK KATYŃSKICH. To co autorzy notatki nazywają " ... nieporozumieniem ... " jest prawdziwe ale w stosunku do patriotyzmu architektów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jaki kwiat?

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ex (gość)  •

Katyń-kwiat,II wojna-kwiat, Powstanie Warszawskie-kwiat, Smoleńsk-kwiat... Giną same kwiaty w tej Polsce, a gdzie zwykli ludzie?

skomentuj

Puknij się w głowę. W smolensku zginely same czarne owce tego narodu!

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Władek (gość)  •

Smolensk to szczęście w nieszczęściu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Moje stanowcze NIE dla takich przedsięwzięć.

+12 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)  •

Powinniśmy pogrzebać historie w książkach a nie do niej wracać. Myślmy o przyszłości, historii już nie zmienimy. Dlatego nie lubię PiS, ponieważ żyją przeszłością!

odpowiedzi (0)

skomentuj