Fryderyki 2009 roku dla medalistów "Głosu"

  Fryderyki 2009 roku dla medalistów "Głosu"

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W bazylice ojców salezjanów oraz w Fabryce Trzciny w Warszawie wręczono wczoraj nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyki 2009. Wśród ich zdobywców nie zabrakło akcentów wielkopolskich.
  Cztery Fryderyki odebrał poznaniak Michał Merczyński
  W kategorii "Muzyka chóralna i oratoryjna" statuetkę otrzymał wydany przez wytwórnię "Dux" krążek z Mszami Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej. Jednym z solistów był na nim poznański bas Jarosław Bręk.

  W kategorii "Muzyka symfoniczna i koncertująca" nagrodzono wydaną przez wytwórnię "Bearton" płytę z muzyką Mieczysława Karłowicza nagraną przez skrzypaczkę Agatę Szymczewską i orkiestrę Sinfo-nia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Przypomnijmy, że zarówno Agata Szymczewska jak i Jarosław Bręk to laureaci Medalu Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego" sprzed lat.

  W muzyce rozrywkowej w kategorii "Album roku - heavy metal" Fryderyk przypadł grupie Acid Drinkers za krążek "Verses of Steel". Nominowano go również w kategoriach "Produkcja muzyczna roku" i "Kompozytor roku". Natomiast w kategorii "Wydarzenie specjalne - najciekawsza oprawa graficzna "Fryderyka otrzymali Mariusz Szypura i Grzegorz Domaradzki za opra-wę graficzną płyty grupy Silver Rocket "Tesla". Krążek ten nominowano również w kategorii "Album roku muzyka pop".

  W kategorii "Album roku - blues" znalazła się płyta "Smacznego!" grupy Blues Flowers .
  Poza nagrodami w muzyce poważnej krążek Agaty Szym-czewskiej nominowany był również w kategorii "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej". W kategorii "Muzyka dawna i barokowa" nominację posiadały też płyta nagrana przez "Poznańskie Słowiki" z Mazowiecką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Stefana Stuligrosza oraz krążek "Zeidler, Wański, Koperski - Musica Sacromontana 2", w kategorii "Muzyka solowa" - płyta nagrana przez gitarzystę Łukasza Kuropaczewskiego, a w kategorii

  "Debiut roku" nominowano płytę nagraną przez pianistę Jacka Kortusa.
  W kategorii "Recital wokalny, opera i operetka" nominację posiadała nagrana pod batutą związanego z Poznaniem dyrygenta Łukasza Borowicza płyta z operą "Lodoiska" Cherubiniego, w kategorii "Muzyka kameralna" krążek z utworami pochodzącego ze Słupcy kompozytora Apolinarego Szeluty i z udziałem poznańskiego pianisty Andrzeja Tatarskiego. W kategorii "Muzyka współczesna" nominowano wydaną przez firmę Dux płytę z koncertami mieszkającego w Poznaniu i w Kolonii kompozytora Krzysztofa Meyera.

  Ciekawostką wczorajszej gali klasycznej było to, że aż czterokrotnie po Fryderyki wychodził pochodzący z Poznania, ale szefujący Polskiemu Wydawnictwu Audiowizualnemu w Warszawie Michał Merczyński. Były to aż trzy statuetki dla kompozytora Pawła Mykietyna i jedna dla Ewy Michnik za płytę DVD z operą "Król Roger" Karola Szyma-nowskiego.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo