Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fryderyki 2009 roku dla medalistów "Głosu"

Marek Zaradniak
Wśród laureatów Fryderyków jest lider grupy Silver Rocket Mariusz Szypura
Wśród laureatów Fryderyków jest lider grupy Silver Rocket Mariusz Szypura fot.sony music
W bazylice ojców salezjanów oraz w Fabryce Trzciny w Warszawie wręczono wczoraj nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyki 2009. Wśród ich zdobywców nie zabrakło akcentów wielkopolskich.

Cztery Fryderyki odebrał poznaniak Michał Merczyński

W kategorii "Muzyka chóralna i oratoryjna" statuetkę otrzymał wydany przez wytwórnię "Dux" krążek z Mszami Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej. Jednym z solistów był na nim poznański bas Jarosław Bręk.

W kategorii "Muzyka symfoniczna i koncertująca" nagrodzono wydaną przez wytwórnię "Bearton" płytę z muzyką Mieczysława Karłowicza nagraną przez skrzypaczkę Agatę Szymczewską i orkiestrę Sinfo-nia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Przypomnijmy, że zarówno Agata Szymczewska jak i Jarosław Bręk to laureaci Medalu Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego" sprzed lat.

W muzyce rozrywkowej w kategorii "Album roku - heavy metal" Fryderyk przypadł grupie Acid Drinkers za krążek "Verses of Steel". Nominowano go również w kategoriach "Produkcja muzyczna roku" i "Kompozytor roku". Natomiast w kategorii "Wydarzenie specjalne - najciekawsza oprawa graficzna "Fryderyka otrzymali Mariusz Szypura i Grzegorz Domaradzki za opra-wę graficzną płyty grupy Silver Rocket "Tesla". Krążek ten nominowano również w kategorii "Album roku muzyka pop".

W kategorii "Album roku - blues" znalazła się płyta "Smacznego!" grupy Blues Flowers .
Poza nagrodami w muzyce poważnej krążek Agaty Szym-czewskiej nominowany był również w kategorii "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej". W kategorii "Muzyka dawna i barokowa" nominację posiadały też płyta nagrana przez "Poznańskie Słowiki" z Mazowiecką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Stefana Stuligrosza oraz krążek "Zeidler, Wański, Koperski - Musica Sacromontana 2", w kategorii "Muzyka solowa" - płyta nagrana przez gitarzystę Łukasza Kuropaczewskiego, a w kategorii

"Debiut roku" nominowano płytę nagraną przez pianistę Jacka Kortusa.
W kategorii "Recital wokalny, opera i operetka" nominację posiadała nagrana pod batutą związanego z Poznaniem dyrygenta Łukasza Borowicza płyta z operą "Lodoiska" Cherubiniego, w kategorii "Muzyka kameralna" krążek z utworami pochodzącego ze Słupcy kompozytora Apolinarego Szeluty i z udziałem poznańskiego pianisty Andrzeja Tatarskiego. W kategorii "Muzyka współczesna" nominowano wydaną przez firmę Dux płytę z koncertami mieszkającego w Poznaniu i w Kolonii kompozytora Krzysztofa Meyera.

Ciekawostką wczorajszej gali klasycznej było to, że aż czterokrotnie po Fryderyki wychodził pochodzący z Poznania, ale szefujący Polskiemu Wydawnictwu Audiowizualnemu w Warszawie Michał Merczyński. Były to aż trzy statuetki dla kompozytora Pawła Mykietyna i jedna dla Ewy Michnik za płytę DVD z operą "Król Roger" Karola Szyma-nowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski