Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły nie ma, siedziby marszałka - też nie

Tomasz Cylka
Budynek ODN przeszedł już do historii Poznania
Budynek ODN przeszedł już do historii Poznania FOT. SŁAWOMIR SEIDLER
Nie ma już śladu po budzącym emocje budynku Ośrodka Doradztwa Nauczycieli przy alei Niepodległości w Poznaniu. Mimo sprzeciwu części poznańskich architektów, koło hotelu Polonez powstanie nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego. Niestety, budowa już jest spóźniona o co najmniej rok.

Od miesięcy na placu budowy nic się nie dzieje. Nie ogłoszono nawet konkursu na projekt siedziby, która ma być wizytówką centrum miasta. Choć sejmik województwa wielkopolskiego zagwarantował na ten cel ponad 100 mln zł, to nie ma już żadnych szans, żeby nowy budynek był gotowy przed końcem tej kadencji samorządu, czyli jesienią 2010 roku.

- Żeby ogłosić konkurs potrzebujemy jeszcze jednego dokumentu. Mówimy o warunkach zabudowy. Bez niego nie możemy nic zrobić - tłumaczy Jerzy Gładysiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Warunki zabudowy to w fachowym języku decyzja o ustaleniu lokalizacji obiektu publicznego. Wydaje ją Urząd Miasta Poznania. Dlaczego do tej pory jej nie wydano? Jak tłumaczą urzędnicy, najwięcej wątpliwości budzi powierzchnia budynku, a konkretnie jego wysokość. Urząd Marszałkowski jest zainteresowany budową siedziby o łącznej powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych. A to oznacza, że nowy budynek musiałby mieć aż 9 pięter wysokości. I właśnie ten fakt rodzi kontrowersje.

Dlatego Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania poprosił o sporządzenie opracowania przestrzennego, czyli makiety przyszłej siedziby. Stosowne materiały przygotowali architekci Aleksander Grygorowicz i JerzyGurawski. Swoją opinię wydała już także Wojewódzka Rada Konserwatorska.

Kiedy warunki zabudowy będą gotowe? Według nieoficjalnych informacji stanie się to w ciągu najbliższych kilku tygodni. To oznacza, że konkurs na projekt zostanie ogłoszony dopiero w czerwcu. Na jego szybkie rozstrzygnięcie nie ma jednak co liczyć. Marszałek Marek Woźniak ma nadzieję, że wezmą w nim udział znani architekci, a zwycięski projekt oceni komisja, w której zasiądą autorytety z różnych środowisk. Patrząc choćby na kontrowersje wokół odbudowy Zamku Królewskiego na Górze Przemysła, komisja może pracować nawet kilka miesięcy.

- Szansa, że budowa rozpocznie się w tym roku, jest naprawdę niewielka - przyznaje jeden z urzędników.
Nowa siedziba miała być gotowa na koniec 2010 roku, ale tak się nie stanie. Najbardziej realny termin oddania budynku do użytku to druga połowa 2011 roku. Pieniądze na ten cel są zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.
Dziś Urząd Marszałkowski wynajmuje pomieszczenia w pięciu punktach miasta, przez co rosną wydatki administracyjne. Jesteśmy jedynym samorządem w Polsce, który pracuje w tak trudnych warunkach. Dyskusje o nowej siedzibie toczą się od 2001 roku. Jedna z koncepcji zakładała kupno budynku Telewizji Poznań, przy alei Niepodległości. Koszty zakupu (ok. 13 mln zł) i jego modernizacja na potrzeby urzędu okazała się jednak nieopłacalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski