18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilijny stół - zobacz jak go udekorować [ZDJĘCIA]

KS
Wizytówką niepowtarzalnej wieczerzy wigilijnej jest z całą pewnością stół. Wokół niego gromadzimy się całą rodziną i na nim stawiamy wszystkie tradycyjne potrawy i opłatek. Co zrobić, aby stół bożonarodzeniowy nabrał wyjątkowego, odświętnego charakteru, a przy tym wyglądał oryginalnie i pomysłowo?

Udane święta to wspólny czas przy stole, na którym królują liczne potrawy i oczywiście zastawa. Warto zdecydować się na klasyczny zestaw, który posłuży nam także przy innych okazjach. Wówczas niezależnie od tego, czy wybierzemy obrus złoto-czekoladowy, srebrny czy też w czerwoną kratę, śnieżnobiała zastawa spełni swoje zadanie w każdej sytuacji. Zimne napoje możemy natomiast podać w kolorowych, na przykład czerwonych szklankach, które dodatkowo ożywią wigilijny stół.

Mikołaje, aniołki, gwiazdki i choinki to podstawa wigilijnego klimatu. To jedyny taki moment w roku, gdzie przepych i kicz mają swoją wartość. Zanim zaczniemy ozdabiać stół zastanówmy się nad jego bazą, którą stanowi zastawa, obrus i serwetki.

Obowiązkowa choinka i chętnie wykorzystywane szyszki przemienią się w niebanalną dekorację stołu, jeśli połączymy je w jedno – niech tym razem duża, ładna szyszka udaje choinkę. Takie mini-drzewko można postawić w małym, drewnianym wiaderku lub doniczce i udekorować na czubku złotą gwiazdką. Taką dekorację możemy umieścić w centrum stołu lub przy każdym talerzu. Jeśli przywiesimy na niej karteczki z imionami, będzie stanowić miłą, zindywidualizowaną dekorację. Podstawą pod nasze naturalne choinki mogą być czerwone, bambusowe maty. Pamiętajmy również, że papierowe serwetki nie muszą "grzecznie" leżeć przy talerzu – zróbmy z nich oryginalne gwiazdki czy zwińmy w harmonijki.

Dekoracje na świątecznym stole są jak przyprawy w wigilijnych daniach – nie może ich zabraknąć, bo decydują o smaku i wymowie całości. Ozdób do wyboru jest bez liku. Żeby uniknąć powtarzalności, postawmy na odrobinę szaleństwa – niech eleganckie, duże kieliszki do czerwonego wina posłużą jako pojemniki, które uzupełnimy złotymi koralikami, małymi bombkami i niedużymi gałązkami z żywego świerku. Gałązki nawiążą tematycznie do żywej choinki, a ich zapach zabierze nas na chwilę do zimowego lasu.

Do złotego lub srebrnego wazonu ceramicznego zamiast typowej gwiazdy betlejemskiej (poinsecja), możemy wrzucić na przykład lampki choinkowe, które będą „wylewać się” z wazonu po jego bokach i w ten sposób rzucać na stół subtelne, nastrojowe światło.

Niespodzianką dla gości może okazać się również użycie patery z drewnianą podstawką – ułóżmy ją na stole, uzupełniając orzechami włoskimi, suszonymi plastrami pomarańczy i cytryny, rodzynkami oraz czekoladkami w kształcie gwiazdek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski