Poznań: Pociągi opuszczą "dziurę toruńską"

  Poznań: Pociągi opuszczą "dziurę toruńską"

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Wkrótce w Poznaniu zabraknie miejsca, w którym regionalne pociągi zatrzymują się na noc. Jest ono nazywane "dziurą toruńską", gdyż przed laty biegły tam tory w kierunku Torunia. To zagłębienie pomiędzy mostem Dworcowym a Teatralnym zniknie, gdy rozpocznie się przebudowa poznańskiego Dworca Głównego i wydłużanie linii PST do Dworca Zachodniego.
  Jeśli Urząd Marszałkowski, odpowiadający za kursowanie pociągów regionalnych, nie porozumie się z kolejarzami ze spółki PKP SA, problem odczują bardzo szybko pasażerowie.

  Nowe miejsce postojowe musi być ogrodzone, by chronić wagony przed wandalami i złodziejami metali kolorowych. Jednocześnie nie może być za daleko od dworca. Ale Urząd Marszałkowski, choć zamawia i płaci za pociągi, nie dysponuje ani gruntami, ani torami. Stąd konieczność rozmów z PKP SA oraz spółką odpowiedzialną za udostępnianie torów, czyli PLK PKP. Gdzie zatem znajdzie się "zajezdnia" dla pociągów?

  - Rozważamy warianty rozśrodkowania taboru do Leszna, Ostrowa i ewentualnie Gniezna. Ale najlepszym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie części elektrycznych pociągów w Lesznie, bo dojazd i hala z wyposażeniem najbardziej odpowiadają potrzebom. Poza tym do Leszna jeździ bardzo dużo pociągów - mówi Henryk Szczefanowicz, wicedyrektor departamentu transportu Urzędu Marszałkowskiego.

  Dla autobusów szynowych rozważa się miejsca obsługi w Krzyżu. Dzisiaj serwisowane są w Pile. Część pociągów musi jednak pozostać w Poznaniu. Dla nich planowana jest "zajezdnia" w okolicy ulicy Hetmańskiej lub między Dębcem a Luboniem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo