Galeria Piekary: Awangardowy Bogusz z Pleszewa

  Galeria Piekary: Awangardowy Bogusz z Pleszewa

  Ewa Obrębowska-Piasecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Uznawany jest za jednego z najciekawszych polskich artystów tworzących po drugiej wojnie światowej.
  Uczeń Jana Cybisa i Jana Sokołowskiego z warszawskiej ASP wycofał się ze sztuki w czasie socrealizmu. Podczas odwilży, wraz z Grupą 55, którą założył ze Zbigniewem Dłubakiem i Kajetanem Sosnowskim, buntował się przeciwko postawom kolorystów i ekspresjonistów.

  Wyraźny podział zarysowała Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi" w Arsenale. Grupa 55 nie mogła na niej wystąpić zbiorowo, akcentując swoją odrębność, więc zorganizowała konkurencyjne przedsięwzięcie.
  Bogusz był współtwórcą warszawskiej Galerii Krzywe Koło prezentującej sztukę współczesną, współorganizował Wystawy Sztuki Nowoczesnej (1957 i 1958 r.). Inicjował także plenery, spotkania i sympozja, które zapisały się w historii debaty nad sztuką współczesną w Polsce.


  Artystyczna droga ucznia Jana Cybisa i Jana Sokołowskiego biegła w poprzek narzucanych odgórnie trendów

  Co znaczyła "nowoczesność" w jego własnej twórczości? O tym można się przekonać na wystawię, którą otworzyła właśnie Galeria Piekary. Droga Bogusza prowadziła od malarstwa przedstawieniowego, przez metaforę i aluzyjność, aż do malarstwa materii i gestu, do eksponowania dzieła sztuki jako tworu autonomicznego.

  Marian Bogusz urodził się w 1920 r. w Pleszewie, zmarł w 1980r. w Warszawie. W Galerii Piekary pokazane są jego prace z lat 1957-1965. Wystawa przygotowywana jest we współpracy z Muzeum Regionalnym w Pleszewie, które posiada bogata kolekcję prac artysty. Kuratorem wystawy jest Włodzimierz Nowaczyk.

  Marian Bogusz "Bogusz Nowoczesny"
  Galeria Piekary (ul. Piekary 5)
  wystawa czynna do 4 maja
  wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo