40. Rocznica śmierci Krzysztofa Komedy: Zasłużony hołd

  40. Rocznica śmierci Krzysztofa Komedy: Zasłużony hołd

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznaniak Krzysztof Komeda-Trzciński był jednym z najbardziej cenionych polskich jazzmanów, ale i twórców muzyki filmowej i... o czym mówi się rzadziej, baletowej.
  Światową sławę przyniosła mu muzyka do stworzonego w Hollywood filmu Romana Polańskiego "Rosemary's Baby", ale pamiętamy go także z muzyki do takich filmów fabularnych jak "Nóż w wodzie", "Matnia" czy "Bariera", a także wielu filmów animowanych czy krótkometrażowych.

  W czwartek minie 40. rocznica śmierci wybitnego artysty, a w poniedziałek 27 kwietnia 78. rocznica urodzin. Z tej okazji w Wielkopolsce odbędzie swoisty festiwal jego twórczości.

  Na dwa wieczory poświęcone Krzysztofowi Komedzie zaprasza do Auli UAM Filharmonia Poznańska. W czwartek o godzinie 19 w Auli UAM prof. Marek Hendrykowski poprowadzi przegląd filmów "Komeda znany i nieznany". Przyniesie on filmy animowane Mirosława Kijowicza, krótkometrażowe Edwarda Etlera i Romana Polańskiego oraz fabularny Jerzego Skolimowskiego "Bariera". Autorem muzyki do wszystkich z nich był Krzysztof Komeda. Będzie to zarazem promocja biografii Marka Hendrykowskiego "Komeda".

  O tej samej porze w kinie "Komeda" w Ostrowie Wielkopolskim kierowana przez Krzesimira Dębskiego Orkiestra Filharmonii Poznańskiej da koncert "Komeda w Komedzie". Jego solistów rekomendować nie trzeba, bo to luminarze zarówno polskiego jak i światowego jazzu: Urszula Dudziak, Tomasz Stańko i Leszek Możdżer.

  Nazajutrz ten właśnie koncert jako "Komeda w Filharmonii" usłyszą w Auli UAM poznańscy melomani i sympatycy jazzu. W sobotę o godzinie 11 i 15 fragmenty koncertu "Komeda w Filharmonii" zostaną powtórzone dla Pro Sinfoniki. Solistą będzie Leszek Możdżer. Niezwykle interesująco zapowiada się też oparta na muzyce Krzysztofa Komedy najnowsza premiera Polskiego Teatru Tańca "Komeda - Sextet. Etiudy Baletowe w teatrze tańca" w choreografii Ewy Wycichowskiej i ze scenografią Piotra Tetlaka.

  Poznań i Ostrów Wielkopolski uczczą pamięć słynnego kompozytora. Pierwsze imprezy już w czwartek

  Spektakl, który pokazany zostanie w nowym gmachu Muzeum Narodowego w przyszłą sobotę o godzinie 19 i 21 nawiązywać będzie do stylistyki lat 60. - czasów adapterów bambino, wąskich krawatów i szpilek. "Etiudy baletowe" odtwarzane mają być z czarnej płyty, a muzyka z filmu "Jutro premiera" zabrzmi "na żywo" w wykonaniu trębacza Macieja Fortuny i Tria Patryka Piłasiewicza. W spektaklu nie zabraknie też "Kołysanki" z filmu "Rosemary's Baby", ale także współczesnej kompozycja Agaty Zubel "Parlando". Osoby, które wybierają się na tę premierę, proszone są o przyjście w strojach z tamtych czasów, albo też przyniesienie stosownych rekwizytów.

  Sylwetkę Krzysztofa Komedy przypomni też na wiele sposobów Radio Merkury. W poniedziałek 20 kwietnia w naszej wspólnej audycji "Koncertowy zamęt za abonament" przypomnimy o rocznicowych imprezach i koncertach, posłuchamy też nagrań z naszej unikatowej płyty (premiera w czwartek w "Głosie", a także fragmentów grudniowego koncertu "Jazz i poezja".

  Ponadto w dniach od 20 do 24 kwietnia codziennie o godzinie 22.10 posłuchamy audycji "Wieczór z Komedą" , a w niej między innymi fragmentów książki Marka Hendrykowskiego "Komeda" , rozmów o muzyce i utworów kompozytora. Wspomniana książka jest "Tytułem tygodnia" poznańskiej rozgłośni.

  Ciekawie zapowiada się też reportaż Wandy Wasilewskiej "Komeda - fragment pamięci", w którym usłyszymy między innymi głos samego pianisty, z archiwalnego wywiadu radiowego, a także wypowiedzi jego przyjaciół i współpracowników. Premiera reportażu 25 kwietnia o godzinie 14.15.

  Pamięci Komedy
  Komeda znany i nieznany

  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), 23.04, godzina 19, biletów brak

  Komeda w Komedzie
  Kino Komeda (Ostrów Wielkopolski Al. Powstańców Wielkopolskich 22), 23.04, godzina 19, biletów brak

  Komeda w Filharmonii
  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), 24.04, godzina 19, biletów brak, 25.04, godzina 11 i 15 Pro Sinfonika, wstęp za okazaniem karnetu. Wejściówki w cenie 10 zł przed koncertami

  Komeda - Sextet. Etiudy baletowe w teatrze tańca
  Muzeum Narodowe (Al. Marcinkowskiego 9),
  25.04, godzina 19 i 21,
  bilety: 30 zł  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo