Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W starym korycie Warty w Poznaniu powstanie park [WIZUALIZACJE]

Anna Łoś
W starym korycie Warty w Poznaniu powstanie park
W starym korycie Warty w Poznaniu powstanie park 1050 Pracownia Architektury
Śródmieście w najbliższych latach ma stać się atrakcyjną dla wszystkich poznaniaków częścią miasta, a nie enklawą dla biednych czy bogatych. Tak przekonują radni i działacze społeczni, którzy przygotowali projekt Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030.

Wszystko wskazuje na to, że radni uchwalą go podczas dzisiejszej sesji. Wczoraj skończony i zamkniety projekt został oficjalnie zaprezentowany.

- Zakończyły się nasze dwuletnie prace. Opracowaliśmy program szczególny, bo od początku wspierały nas w tym rady osiedli - mówi Mariusz Wiśniewski, szef komisji rewitalizacji.

Ponad 150-stronicowy plan zawiera 116 zadań do realizacji na najbliższe 16 lat. Skorzystają z niego mieszkańcy kilku dzielnic Poznania: Starego Miasta, Jeżyc, Wildy, Łazarza oraz Chwaliszewa z Ostrowem Tumskim. Cele i kierunki rozwoju Śródmieścia wskazywane przez urzędników i mieszkańców ujęto w jeden dokument.

W Śródmieściu mieszkać się będzie lepiej, gdy uspokoi się ruch samochodowy, a to za sprawą dokończenia budowy I ramy komunikacyjnej oraz połączenia Wildy z Łazarzem systemem dróg na terenie Wolnych Torów. Z placu Kolegiackiego samochody znikną po wybudowaniu wielopoziomowego parkingu przy ul. Za Bramką.

Rewitalizacji poddane zostaną centralne miejsca - ulice 27 Grudnia i św. Marcin, ale nie tylko. Mariusz Wiśniewski wskazuje, że walorem programu jest duża liczba zadań lokalnych.

- Ożywione będą zaniedbane i zapomniane miejsca, do których wyglądu zdążyliśmy się przyzwyczaić - mówi.

Jako przykład podaje schody hiszpańskie na ulicy Koziej. Poważne inwestycje czekają już wkrótce Chwaliszewo, które ma stać się przedłużeniem Starego Rynku.

- W starym korycie Warty urządzimy park. Mamy na to prawie 1,5 mln zł do realizacji już na przyszły rok. Zależy nam także na uatrakcyjnieniu Traktu Królewsko-Cesarskiego - wyjaśnia Jerzy Ruciński ze Stowarzyszenia Chwaliszewo.

Plan zawiera zarówno zadania do realizacji w najbliższych latach (pierwszych efektów spodziewać się możemy w 2016r.) i te długofalowe. Jego priorytetem jest przywrócenie funkcji mieszkalnej tej części miasta. Środkiem do tego będzie między innymi dofinansowanie żłobków, ale także realizowanie programów mieszkaniowych typu "Mieszkanie dla absolwenta".

Inwestycje finansowane będą z budżetu państwa, miasta, rad osiedli, Unii Europejskiej i inwestorów prywatnych. Gdyby program został zrealizowany w 100 proc., trzeba by wydać szacunkowo 2 mld 700 tys. zł. Kolejność zadań będzie można zmieniać, dopasowując ją do aktualnych potrzeb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski