Nadjeżdżają motocykliści! Uważajmy na drogach!

  Nadjeżdżają motocykliści! Uważajmy na drogach!

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Młodzi kupują szybkie maszyny, nie wiedząc jak groźną bronią dysponują, pędzą "ile fabryka dała". Pojawia się adrenalina, poczucie braku ograniczeń - Jacek Markowski od lat jeździ motocyklem. W sobotę w Poznaniu organizuje otwarcie sezonu.
  Nie ukrywa, że w każdym środowisku są czarne owce i ma pomysł jak ograniczyć liczbę wariatów na dwóch kółkach. - Przed zakupem motocykla, każdy powinien przejść dodatkowe szkolenie. Trzeba mu pokazać co dzieje się z człowiekiem podczas wypadku na motocyklu. Gdy zobaczy, jak komuś podczas uderzenia w słup czy drzewo odrywa się głowa, zapomni o brawurze, a zacznie myśleć.

  Zbyt duża prędkość, jazda na tylnym kole, nieprawidłowe wyprzedzanie i nieudzielenie pierwszeństwa to najpowszechniejsze grzeszki motocyklistów.
  Do tego dochodzą także inne. Mieszkańcy narzekają na nie dający spać huk, wydobywający się z przerobionych układów wydechowych, drogówka - na podginanie lub zamazywanie tablic rejestracyjnych, dzięki którym na zdjęciach z fotoradaru nie widać numeru rejestracyjnego. Na naszych drogach od kilku tygodni widać coraz więcej motocyklistów. Niektórzy nazywają ich dawcami nerek.

  - Motocyklista nie jest dobrym materiałem na dawcę nerek - dementuje to powiedzenie Witold Draber z poznańskiego pogotowia ratunkowego. - Nerki motocyklisty są zwykle po wypadku stłuczone, więc nie można ich wykorzystać. Zresztą zwykle obrażenia motocyklistów są rozległe, wielonarządowe. Są to głównie urazy kręgosłupa, złamania kończyn, zarówno górnych, jak i dolnych.

  227 - wypadków i kolizji spowodowali motocykliści w Wielkopolsce w 2008 roku

  Lekarze dodają też, że w przypadku mężczyzn podczas wypadków na motocyklach może dochodzić do urazów genitaliów. Dotyczy to zwłaszcza tych, których siła uderzenia wyrzuciła z siodełka przez kierownicę.

  Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w zeszłym roku w Polsce zarejestrowanych było około 900 tysięcy motocykli. Ich kierowcy brali udział w 2887 wypadkach. 1228 z nich sami spowodowali - zwykle w weekendy. Za szybko jechali, nieprawidłowo wyprzedzali, nie udzielili pierwszeństwa przejazdu. Lista przyczyn wypadków spowodowanych przez motocyklistów jest dokładnie taka sama jak ich - wytykane przez innych użytkowników dróg - grzeszki.

  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo