Dziś rozpoczęły się Dni Ułana

  Dziś rozpoczęły się Dni Ułana

  Barbar Wicher

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dziś rozpoczeła się jedna z najbardziej widowiskowych wielkopolskich imprez - Dni Ułana.
  To już 24. raz poznaniacy będą mogli śledzić zmagania konnych żołnierzy. Trzydniowa impreza jest bodaj najstarszą i największą uroczystością ułańską w Polsce.

  Obchody zaczęły się dziś na hipodromie Wola XIX Ogólnopolskimi Zawodami Militari. Podczas nich zobaczyć można było próby ujeżdżenia, terenowo-skokowe, cross i strzelanie. Wyjątkowo w tym roku został on rozszerzony o rywalizację młodzieży. Będzie ona prowadzona również w sobotę, od godz. 9.00. W południe zobaczyliśmy przegląd mundurowy, władanie białą bronią konno: o godz. 13.30 lancą, a o godz. 14.30 szablą. Uroczystości na hipodromie zakończyły się próbą pokazów kawaleryjskich i militarnych.


  Na sobotni wieczór o 19.30 organizatorzy zaplanowali uroczysty capstrzyk z przejściem od pl. Mickiewicza, ul. Św. Marcin, al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego do ul. Ludgardy pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Prowadzić go będzie Kompania Honorowa 15. Batalionu Ułanów Poznańskich, orkiestra i pododdział Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Zakończy się on o godz. 20.00 uroczystym Apelem Poległych pod pułkowym pomnikiem. Gościem specjalnym będzie Żołnierz Roku, kpt. Grzegorz Kaliciak, który osławił się obroną zajętego przez rebeliantów ratusza w świętym mieście szyitów Karbali.

  Niedzielna część obchodów rozpocznie się już tradycyjnie uroczystą mszą św. o godz. 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej - Pani Poznania (kościół oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła).

  Początek oficjalnych uroczystości z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz Wojska Polskiego i oddziałów Kawalerii Ochotniczej z całej Polski przewidziano na godz. 11.45.

  Następnie Kompania Honorowa WP przejdzie na Stary Rynek do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i odda hołd sztandarowi pułku. O godz. 11.00 rozpocznie się festyn rodzinny na Cytadeli, który potrwa do godz. 16.00. W programie m.in. popisy grup konnych i inscenizacje walk.
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo