Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmniejszyć opłaty za prąd? Podpowiadamy!

Milena Kochanowska
Jak zmniejszyć opłaty za prąd? Podpowiadamy!
Jak zmniejszyć opłaty za prąd? Podpowiadamy!
Najwięcej energii, bo blisko 28 proc. całej wykorzystywanej w domu, zużywa lodówka. Jeśli mamy bardzo stary jej model, pobór mocy może być nawet 10-krotnie większy. Wówczas warto się zastanowić, czy sprzętu nie wymienić na nowy. Jeżeli taką decyzję już podejmiemy, przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia, zużywanie przez nie prądu i klasę energetyczną.

- Nieraz lepiej zdecydować się na zakup urządzenia AGD w klasie A++ niż A+++, bo różnica w cenie może zwrócić się dopiero po kilkunastu latach, a lodówka rzadko działa prawidłowo aż tak długo - doradza Tomasz Żelazny ze sklepu internetowego ze sprzętem RTV, AGD.

Znając średni czas działania urządzenia podczas doby oraz pobór mocy sprzętu łatwo oszacujemy, ile zapłacimy za zużytą energię. Jednak nieprawidłowa jego eksploatacja może zdecydowanie zawyżyć comiesięczne opłaty. Żeby więc zaoszczędzić na rachunkach, nie trzeba mieć najnowszego modelu lodówki, wystarczy pamiętać, by ustawić ją z daleka od źródeł ciepła i jak najszybciej pozbywać się grubej warstwy lodu (powyżej 0,5 cm), co pomoże utrzymać optymalną temperaturę urządzenia. Produkty z zamrażarki zawsze warto odmrażać w lodówce, bo w tym czasie pobierze ona mniej prądu, ponieważ obniży się temperatura jej wnętrza.

Zmniejszymy również nasze rachunki za prąd używając czajnika elektrycznego z płytą grzejącą zamiast grzałki, a przy praniach wykorzystując w pełni ładowność bębna pralki. Elektryczne płyty indukcyjne zużywają ponad 90 proc. energii do podgrzewania, podczas gdy płyty ceramiczne lub gazowe większość ciepła oddają do otoczenia. Dużo prądu czerpią też pecety i telewizory. Nowe urządzenia rzadko są fabrycznie skonfigurowane w taki sposób, by pobierać mało energii.

- Czasami jednak wystarczy zmniejszyć jasność ekranu telewizora i przełączyć urządzenie w stan czuwania - podpowiada specjalista. - Wybranie minimalnej lub średniej jasności monitora telewizora może zredukować pobór prądu nawet powyżej 60 proc. W tej grupie sprzętów największe zużycie energii ma telewizor plazmowy. W porównaniu z odbiornikiem LCD różnice w poborze energii mogą wynieść nawet 50 proc.

Włączony komputer, na którym nie jest uruchomiony żaden program pobiera około 70-80 watów. Aby zaoszczędzić, wystarczy ustawić urządzenie w tryb uśpienia przy podłączonym zasilaniu. W opcjach sprzętu można również zdefiniować wyłączanie dysku, co jeszcze bardziej zredukuje koszty.

Jeśli chcemy zużyć mniej prądu przy prasowaniu, wystarczy jeśli deskę do prasowania przykryjemy folią aluminiową, a potem płótnem. Folia odbije ciepło od żelazka, co skróci czas tej czynności, a przy okazji zaoszczędzimy pieniądze. Nie zostawiajmy też w gniazdkach ładowarek do naszych telefonów, a żarówki wymieńmy na te energooszczędne we wszystkich pomieszczeniach, w których dłużej palimy światło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski