Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za tydzień wielkie otwarcie poznańskiej słoniarni

Elżbieta Podolska
Otwarcie słoniarni zaplanowano z wielką pompą, potrwa ono cały weekend
Otwarcie słoniarni zaplanowano z wielką pompą, potrwa ono cały weekend Romuald Królak
Pracownicy nowego zoo codziennie odpowiadają na pytania, gdzie można obejrzeć słonie, a kiedy otwarcie, a czy słonie już biegają na wybiegu.

Są też tacy, którzy na własną rękę próbują dostać się do słoniarni, żeby jeszcze przed jej otwarciem zajrzeć choć na chwilę i obejrzeć najbardziej oczekiwane zwierzęta.

Za tydzień, 24 kwietnia prezydent Poznania Ryszard Grobelny przetnie uroczyście wstęgę otwierając poznańską słoniarnię. Największą i najnowocześniejszą budowlę tego typu w Europie. Przez cały weekend trwać będą specjalne imprezy dla wszystkich, którzy przyjadą zobaczyć słonie, ale także i inne wspaniałe zwierzęta w poznańskim nowym zoo.

W sobotę i niedzielę , 25 i 26 kwietnia poznaniacy będą mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć unikatową na skalę europejską słoniarnię, a także jej dwóch wspaniałych mieszkańców: 10-letniego Ninio i 5-letniego Yzika, którzy długo przed otwarciem są wielką atrakcją i promocją Poznania.
Yzik i Ninio tak nazywają się dwa słonie afrykańskie, które zamieszkały w poznańskiej słoniarni. Pierwszy z nich urodził się w 2004, a drugi w 1999 roku. Są to młode zwierzęta.

Nowoczesny budynek robi wrażenie nie tylko swoim ogromem, ale także nowoczesnością.

Słonie osiągają dojrzałość płciową w wieku 14-15 lat. W sumie dożywają 70-80 lat. Opiekuje się nimi czteroosobowa grupa pod kierownictwem Roberta Dąbrowskiego, który wcześniej opiekował się słoniami w warszawskim ogrodzie. Okazuje się, że przysmakiem poznańskich słoni są jabłka.

Nowoczesny budynek robi wrażenie nie tylko swoim ogromem, ale także nowoczesnością. Drewniano-metalowa konstrukcja pokryta jest tysiącem metrów kwadratowych szkła. Wewnątrz znajdują się: wybieg, boksy dla zwierząt, pomieszczenie przeznaczone na salę konferencyjną.

Główna hala dla słoni to około 1500 metrów kwadratowych powierzchni, zewnętrzny wybieg ma wymiary około 2,5 hektara oraz 14-hektarowe łąki, po których przechadzać się będą zwierzęta.

Wejście dla zwiedzających znajduje się około 3 metrów nad ziemią na I kondygnacji. Słonie mają także do dyspozycji basen. W sumie ma tutaj zamieszkać 5-6 słoni wraz z małymi. Inwestycja kosztowała 36 mln złotych z czego ponad 5 milionów to dotacja z Unii Europejskiej.

- Przygotowujemy się do otwarcia - mówi Lech Banach, dyrektor poznańskiego zoo. - Czekamy też na słonicę z Holandii, która jest przeznaczona dla nas i trafi tutaj jeszcze w tym roku. W ciągu pierwszych weekendów spodziewamy się ogromnej liczby zwiedzających. Zapraszamy także bardzo serdecznie w ciągu tygodnia, kiedy będzie można dużo łatwiej zaparkować, spokojniej zobaczyć słonie i nie będzie takiego tłoku.

W weekendy tworzą się na ulicy Krańcowej wielkie korki, na które narzekają mieszkańcy okolicznych domów. - Nie ma miejsc parkingowych, ludzie stawiają nam samochody na trawnikach - twierdzą. - Tak jest już teraz, a co będzie dopiero po otwarciu słoni arni.

- Przygotowujemy uroczyste otwarcie. W piątek dla zaproszonych gości, a w sobotę i w niedzielę dla wszystkich, którzy tego dnia odwiedzą zoo. Nie zabraknie atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Powstały specjalne place zabaw, będą warsztaty i mnóstwo innych ciekawych zajęć - mówi Borys Fromberg, zastępca dyrektora biura promocji miasta w Poznaniu.

- To długo oczekiwany i unikatowy na skalę europejską obiekt. Wiemy, że bardzo wiele osób będzie chciało go obejrzeć, prosimy więc, żeby przyjeżdżali środkami komunikacji miejskiej i zrobili sobie po prostu wspaniały spacer. Cały czas infrastruktura wokół zoo jest systematycznie poprawiana, ale nadal wymaga dopracowania. Otwarcie to ogromne przedsięwzięcie logistyczne.

Kto przyjedzie zobaczyć słonie musi uzbroić się w wygodne buty, bo dopiero prawdopodobnie od przyszłego sezonu będzie można po ogrodzie podróżować kolejkami. Na razie dyrekcja planuje uruchomienie komunikacji zastępczej.

W biurze promocji miasta myślą o przygotowaniu specjalnych folderów i gadżetów. - Słoniarnię otwieramy na wiele lat i chcemy wszystko odpowiednio przygotować - mówi Fromberg. - Dlatego planujemy zaprojektowanie linii gadżetów, która promować będzie nie tylko słoniarnię i ogród zoologiczny, ale cały Poznań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski