Ulgi remontowe: Ostatnie dni na zakup materiałów budowlanych...

Ulgi remontowe: Ostatnie dni na zakup materiałów budowlanych ze zwrotem VAT

Monika Kaczyńska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Ulgi remontowe: Ostatnie dni na zakup materiałów budowlanych ze zwrotem VAT
Ulgi remontowe: Ostatnie dni na zakup materiałów budowlanych ze zwrotem VAT

Ostatnia okazja na skorzystanie ze zwrotu VAT to dla wielu osób zachęta, by jeszcze w tym roku zainwestować w remont mieszkania, dla sprzedawców oznacza to większy ruch ©Marzena Bugala/Polskapresse

Jeszcze do końca roku kupując większość materiałów budowlanych przeznaczonych na remont, adaptację bądź budowę można odzyskać część zapłaconego podatku VAT. Ale skorzystać z odliczenia mogą wszyscy, którzy kupili materiały budowlane po 1 maja 2004 roku i nie odebrali wcześniej różnicy w podatku.
Skąd taka możliwość?
- Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej na większość materiałów budowlanych obowiązywała preferencyjna, 7 proc. stawka VAT - wyjaśnia Agata Szymborska-Sutton z Tax Care. - Po wejściu do UE materiały budowlane zostały objęte stawką podstawową - 22, a obecnie 23 proc., jednak na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym osoby, które zainwestowały w remont lub budowę mogą odzyskać różnicę między stawką preferencyjną VAT a obowiązującą w chwili zakupu materiałów budowlanych.


Kupując materiały na remont lub budowę jeszcze w grudniu, można odzyskać część VAT

Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z tej ulgi jest limitowane. Osoby, które inwestowały w nieruchomość (dom lub mieszkanie), ale wykonywały prace nie wymagające pozwolenia na budowę mogą odzyskać 12,195 proc. wartości 30 mkw. mieszkania (według wskaźnika podawanego przez GUS), ci, którzy budowali, adaptowali pomieszczenie na mieszkanie lub wykonywali inne prace, na które było wymagane pozwolenie na budowę mogą odzyskać maksymalnie 12,195 proc. wartości 70 mkw. mieszkania.

Jak odzyskać zainwestowane w remont pieniądze?
Przede wszystkim trzeba udokumentować swoje wydatki przy użyciu faktur VAT. Ich brak przekreśla możliwość skorzystania ze zwrotu.

Kolejnym krokiem jest złożenie w Urzędzie Skarbowym wniosku o zwrot podatku VAT na druku VZM. Wniosek zawiera informacje zarówno na temat starającego się o odliczenia, jak i nieruchomości oraz charakteru prac.

Ze składaniem wniosku nie trzeba się spieszyć.
- Podatnicy w dalszym ciągu będą mieli prawo składać wnioski o zwrot VAT aż do 2018 roku - podkreśla Szymborska Sutton.
Nie oznacza to jednak, że na kolejne lata będzie można odłożyć zakupy.

- Na dotychczasowych zasadach zwrot VAT za materiały budowlane mogą uzyskać osoby ponoszące wydatki związane z remontem. Z tej samej możliwości mogą skorzystać osoby, którym zostało wydane lub zostanie wydane do końca roku pozwolenie na budowę. Do zwrotu można będzie odliczyć tylko faktury wystawione do dnia 31.12. 2013 roku- zwraca uwagę Małgorzata Spychała--Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu.

Jakich kwot zwrotu można się spodziewać? Kto zdecyduje się złożyć wniosek o zwrot różnicy w VAT jeszcze w tym roku, może odzyskać maksymalnie 14 191,32 zł, jeśli wykonywał prace nie wymagające pozwolenia na budowę i 33 113,08 zł, jeśli taki dokument był wymagany.

Limit zwrotu podatku przy pozwoleniu na budowę to ponad 30 tys. zł, bez - 14,1 tys. zł

Kto poczeka ze złożeniem wniosku o zwrot VAT do nowego roku będzie mógł skorzystać z wyższych limitów: 14 543 zł dla prac nie wymagających pozwolenia oraz 33 933 zł w przypadku prac wykonywanych na podstawie wydanego przed końcem grudnia 2013 roku pozwolenia na budowę.

Istotne także, że zwrot różnicy w podatku VAT nie dotyczy wszystkich materiałów używanych do budowy, wykończenia czy remontu mieszkania, a tylko tych, które wcześniej były opodatkowane preferencyjnie. Ich obowiązującą listę można znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Zawiera ona m.in. okładziny podłogowe, glazurę, terakotę, drzwi, baterie, sanitariaty i wiele innych.

Nie tylko faktury
Aby odliczyć wydatki na remont, trzeba także wylegitymować się tytułem prawnym do lokalu. Może to być zarówno akt własności, przydział, spółdzielcze prawo do lokalu jak i umowa najmu lub umowa użyczenia.
Faktury muszą być wystawione na osobę, która ma tytuł prawny do nieruchomości lub na którą wydano pozwolenie na budowę

65,22 tyle proc. podatku VAT uwidocznionego na fakturze można odliczyć w przypadku 23 proc. stawki VAT.

Na przykład: Cena kotła to 3942 zł brutto. Kwota VAT (23 proc.) zawarta w tej cenie to 906,66 zł. Przy takim zakupie można więc starać się o zwrot 591 zł.

W przypadku faktur ze stawką VAT 22 proc. odejmujemy 68,18 proc. kwoty VAT z faktury

Na liście opublikowanej przez Ministerstwo Infrastruktury nie ma większości sprzętu gospodarstwa domowego, także tego przeznaczonego do zabudowy. Nie odliczymy więc piekarnika elektrycznego, okapu kuchennego, zmywarki itp. elementów, nawet jeśli są zamontowane na stałe.

Ostateczny termin złożenia wniosku o zwrot części VAT upływa 31 grudnia 2018 roku
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

1% na dzieciaki

tytus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jeżeli jeszcze jesteś przed rozliczeniem ze rzędem skarbowym pamiętaj by wypełniając deklarację nie zostawiać pustego pola w miejscu gdzie możesz pomóc jakieś Fundacji. Jeżeli tak jak ja boisz się...rozwiń całość

Jeżeli jeszcze jesteś przed rozliczeniem ze rzędem skarbowym pamiętaj by wypełniając deklarację nie zostawiać pustego pola w miejscu gdzie możesz pomóc jakieś Fundacji. Jeżeli tak jak ja boisz się nie wiesz jak to zrobić wejdź na pomocdzieciom.eu i podaruj swój 1% dzieciakom, który potrzebują go znacznie bardziej niż ty.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

1% dla dzieciaka

Niemen (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Możesz podarować dzieciakom szczęście i zdrowie oddając 1% swojego podatku na ich leczenie. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom zbiera właśnie na to środki, a możesz im pomóc pamiętając o tym, by...rozwiń całość

Możesz podarować dzieciakom szczęście i zdrowie oddając 1% swojego podatku na ich leczenie. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom zbiera właśnie na to środki, a możesz im pomóc pamiętając o tym, by w trakcie wypisywania deklaracji podatkowej wpisać ich KRS 0000140007
Zachęcam byście tak jak ja pomyśleli w tym roku o dzieciakach!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

VAT - wniosek do końca roku

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Osoby, które do tej pory nie korzystały z odliczenia VAT muszą złożyć wniosek (zacząć korzystać z tych praw) do końca 2013 r. Termin 2018 r. jest dla tych którzy np. już w zeszłym roku coś...rozwiń całość

Osoby, które do tej pory nie korzystały z odliczenia VAT muszą złożyć wniosek (zacząć korzystać z tych praw) do końca 2013 r. Termin 2018 r. jest dla tych którzy np. już w zeszłym roku coś odliczyli i posiadają prawa nabyte. Prawda też jest taka, że sklepy podniosły ceny i kupowanie teraz na zapas niekoniecznie się opłaci. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo