18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golęcin - kolejne pomysły na zagospodarowanie [WIZUALIZACJE]

Maciej Łosiak
Na Golęcinie mogłyby powstać hala tenisowa, nieduży hotel sportowy na kilkadziesiąt miejsc, 25-metrowy basen  z miejscem do odnowy biologicznej i rehabilitacji, centrum triathlonowe ze sklepem oraz hala, w której mogłyby się toczyć np. turnieje piłkarskich "szóstek".
Na Golęcinie mogłyby powstać hala tenisowa, nieduży hotel sportowy na kilkadziesiąt miejsc, 25-metrowy basen z miejscem do odnowy biologicznej i rehabilitacji, centrum triathlonowe ze sklepem oraz hala, w której mogłyby się toczyć np. turnieje piłkarskich "szóstek".
Jest kolejny pomysł na zagospodarowanie terenów sportowych na Golęcinie, które od 1 listopada zostały oficjalnie przejęte przez miasto. Swój projekt przedstawił Krzysztof Jordan z Parku Tenisowego Olimpia, dyrektor turnieju Poznań Open. Z kolei pierwsza, nadal rozważana koncepcja przewiduje, że głównym administratorem tego terenu zostałby AZS.

Miasto przejęło od policji stadion żużlowy, lekkoatletyczny i korty tenisowe. Jak mówił prezydent Ryszard Grobelny, samorządu nie stać na utrzymanie takiej liczby obiektów sportowych.

Czytaj także:

Ludzie Królowej Sportu w Poznaniu integrują się i apelują o inwestycje lekkoatletyczne na Golęcinie!

- Bezdyskusyjnie Golęcin musi pozostać sportowo-rekreacyjną enklawą w centrum miasta - zaznacza Krzysztof Jordan. - Moim zdaniem teren ograniczony ulicą Niestachowską, linią kolejową do wjazdu nad Rusałkę i ulicą Warmińską powinien być obszarem działań inwestycyjnych, ale wyłącznie sportowych.

I wylicza, że mogłaby tam stanąć hala tenisowa, nieduży hotel sportowy na kilkadziesiąt miejsc, 25-metrowy basen z miejscem do odnowy biologicznej i rehabilitacji, centrum triathlonowe ze sklepem oraz hala, w której mogłyby się toczyć np. turnieje piłkarskich "szóstek".

- Ta część Golęcina na pewno byłaby rentowna. Uważam, że znajdą się na to inwestorzy. Choć naturalnie bez wsparcia miasta nie będzie to łatwe, dlatego dobrym rozwiązaniem było partnerstwo publiczno-prywatne. Przy takim rozwiązaniu samorząd ma nad wszystkim pełną kontrolę - dodaje Krzysztof Jordan. I zapewnia, że ze swej strony - jeśli dojdzie do porozumienia z miastem - jest gotowy postawić halę tenisową z trzema kortami oraz zbudować 2-3 korty otwarte.

- Na to oraz na przebudowę obecnego zaplecza biurowo-socjalnego przy korcie centralnym na terenie PTO mam przygotowane środki finansowe - podkreśla K. Jordan.

Według jego koncepcji pozostałe, istniejące sekcje - lekkoatletyczna czy żużlowa - nadal byłyby autonomiczne.

- W takim wypadku lekkoatletyka zostałby wciśnięta między biznes a żużel. Bylibyśmy zostawieni sami sobie. Na takie rozwiązanie nie ma akceptacji środowiska lekkoatletycznego - tłumaczy Krzysztof Dziamski, prezes Towarzystwa Sportowego Olimpia. I podkreśla, że żużel nie posiada żadnej bazy, żadnej drużyny - jest bytem wirtualnym. Natomiast Królowa Sportu na Golęcinie z całą pewnością wpłynie na rozwój wielu innych dyscyplin sportu, zgodnie z koncepcją rozwoju Poznańskiej Lekkoatletyki.

Golęcin oficjalnie miejski dzięki darowiźnie wojewody

Poznań szuka sprawnego zarządcy sportowych terenów na Golęcinie.

Obecnie w imieniu miasta kompleksem administrują Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Zrodził się pomysł przeniesienia AZS z ul. Pułaskiego na Golęcin. Na opuszczonym przez związek terenie powstałyby budynki mieszkalne plus usługi. W przygotowywanym przez MPU projekcie zmian studium zagospodarowania już znalazł się zapis o zmianie przeznaczenia terenu przy Pułaskiego. Pieniądze ze sprzedaży tej nieruchomości sfinansowałyby - przynajmniej częściowo - urządzenie Golęcina.

- To najlepsze rozwiązanie - uważa Jacek Muzolf, prezes sekcji tenisowej AZS. - Zyski z obiektów dochodowych, takich jak korty tenisowe czy hotel byłyby wrzucane do wspólnego budżetu i wspierały sekcje i obiekty, które dochodowe nigdy nie będą.

Zaznacza także, że na Golęcinie powinna działać wyczynowa sekcja tenisowa. Warto również podkreślić, że został podpisany list intencyjny pomiędzy Organizacją Środowiskową AZS Poznań a projektem Poznańska Lekkoatletyka o ścisłej współpracy dotyczącej Golęcina.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski