Kalisz: Ksiądz wróci do łask?

  Kalisz: Ksiądz wróci do łask?

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Biskup Janusz Jagucki może w weekend pożegnać się z funkcją zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Powodem jest jego współpraca z komunistyczną bezpieką. Decyzję podejmie rozpoczynający się w piątek Synod. W przypadku odwołania zwierzchnika Kościoła mogą zostać podważone jego decyzje personalne.
  Pięć lat temu Jagucki podpisał przeniesienie poprzedniego kaliskiego proboszcza ks. Andrzeja Banerta do Włocławka. Powodem była ,,utrata wiarygodności wśród parafian''. Przeciwnicy Banerta utworzyli własne Prezydium Rady Parafialnej, które ostatecznie swój cel osiągnęło i doprowadziło w ciągu zaledwie dwóch tygodni do formalnego odwołania proboszcza.

  Banert nie podporządkował się jednak tej decyzji i pozostał w Kaliszu, Po dalszych przepychankach pozbawiony został wszystkich funkcji w Kościele. Obecnie, mimo regularnie opłacanych składek, nie może brać udziału nawet w Zgromadzeniu Parafialnym.

  - Człowiek, który wyrządził mi krzywdę sam się splamił. Siłą rzeczy nie może kierować naszym Kościołem. Wierzę, że Synod stanie na wysokości zadania i wszystkie decyzje biskupa Jaguckiego anuluje. Także tę dotyczącą mnie osobiście - mówi ks. Andrzej Banert.
  Sam biskup nie chce wypowiadać się na temat swojej mało chlubnej przeszłości.

  - Ona nie ma żadnego przełożenia na obsadę parafii w Kaliszu. To nie biskup decyduje sam w takich sprawach tylko Konsystorz - powiedział w rozmowie z nami biskup Janusz Jagucki, który stał na czele Konsystorza, kiedy w 2003 roku ważyły się losy poprzedniego proboszcza kaliskiej parafii ewangelickiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo