NATO zmodernizuje lotnisko w wielkopolskim Powidzu

  NATO zmodernizuje lotnisko w wielkopolskim Powidzu

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pakt Północnoatlantycki zamierza wzmocnić infrastrukturę wojskową w bazach w Polsce, w tym także w naszym województwie. Dotyczy to m.in. lotniska w Powidzu i bazy w Porażynie.
  NATO wyłoży także pieniądze na stanowiska dowodzenia obroną powietrzną w Poznaniu. Z budżetu sojuszu Polska może otrzymać nawet 750 mln euro. Znaczna część z tych pieniędzy trafi do Powidza. Tamtejsze lotnisko ma zwiększyć swoje zdolności logistyczne i obronne. Do tej pory w ramach inwestycji NATO został zbudowany port lotniczy oraz zmodernizowany system elektroenergetyczny.

  Do 2014 roku lub wcześniej w Powidzu ma powstać jeszcze baza Kompanii Obsługi Lotnisk oraz zostanie rozbudowany magazyn uzbrojenia.
  Wyremontowane i przystosowane do standardów Paktu Północnoatlantyckiego zostaną: nawierzchnia płyty lotniska, jak również stanowisko dowodzenia 33 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, magazyny lotniczych środków bojowych oraz budynki zaopatrzenia lotniczo-technicznego. W jednostce ma pojawić się również hala sportowa z basenem.
  Większość tych prac ma służyć zwiększeniu znaczenia Powidza w systemie obrony powietrznej całego NATO. Dzięki modernizacji będą mogły na tamtejszym lotnisku lądować w większej liczbie samoloty transportowe koalicji, w tym Herkulesy, czyli jedne z największych maszyn tego typu.

  Z kolei w Porażynie, na północ od Grodziska Wielkopolskiego, zostanie zmodernizowana składnica paliw. Będzie to jedna z pięciu takich jednostek w kraju, która zostanie objęta finansowaniem z NATO. W tym roku mają rozpocząć się przygotowania do realizacji tego projektu. Na przystosowanie składnic koalicja zamierza wydać ponad 100 mln euro.

  Pakt wyda także pieniądze na dalszą modernizację stanowiska dowodzenia obroną powietrzną w Poznaniu. Pozwoli to na bezpośrednią łączność dowództwa z pilotami samolotów.
  Prace nad modernizacją jednostek wojskowych finansowanych z budżetu NATO mogą wykonywać także polskie firmy. Jednak wymagania formalne, jakie trzeba będzie spełnić, mogą stanowić poważną barierę przynajmniej dla części przedsiębiorstw.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo