Poznań: Orkiestra Amadeus znowu musi walczyć

  Poznań: Orkiestra Amadeus znowu musi walczyć

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przeciekający dach, sypiące się mury, psująca się instalacja elektryczna - w takich warunkach pracuje poznański Amadeus, jedna z najlepszych na świecie orkiestr kameralnych.
  Nadzieje na poprawę sytuacji lokalowej muzyków Agnieszki Duczmal znów się rozwiewają, bo zarząd Polskiego Radia SA unieważnił rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku przetarg na remont siedziby Amadeusa. Kryzys i trudna sytuacja finansowa - oto powody tej decyzji, jakie szefowej Amadeusa przedstawił zarząd Polskiego Radia.

  Wczoraj, podczas spotkania w poznańskiej siedzibie Agnieszka Duczmal przypomniała, że przyznana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kwota 7,6 mln złotych jest dotacją celową i nie może być wydatkowana na inny cel, chyba że taką decyzję podejmie KRRiTV.

  Amadeus zamierza odwołać się od decyzji zarządu Polskiego Radia. Już w 2003 roku zespół stracił możliwość zbudowania studia koncertowego przy ulicy Solnej w Poznaniu. Wtedy krajowa rada dała pierwszą część funduszy, które wystarczały na rozbiórkę aktualnego studia i postawienie nowego.

  Podjęto też działania, pozwalające na ustalenie tytułu prawnego do zajmowanych pomieszczeń. Gdy Amadeus go uzyskał, remont zastopowały przetargi na projekt. Gdy w końcu je rozstrzygnięto, orkiestra uzyskała pozwolenie na rozbiórkę istniejącego studia i budowę nowego.

  Decyzje te są ważne do 2010 roku. Od 2007 roku Polskie Radio przeprowadzało przetargi na wykonawcę remontu i w grudniu ubiegłego roku wybrało najkorzystniejszą ofertę. Umowa nie została jednak podpisana, a w marcu tego roku zarząd Polskiego Radia unieważnił przetarg i usunął inwestycję z tegorocznego planu.

  Agnieszka Duczmal zaproponowała, aby projekt zrealizowano w przyszłym roku. W Wielki Piątek poinformowano ją jednak, że zarząd podtrzymał swoją decyzję.

  - Władze miasta mogą tylko wesprzeć pewne działania, bo Amadeus nie jest instytucją miejską, a o te przede wszystkim musimy zadbać. Priorytet to w tej chwili Biblioteka Raczyńskich, na rozbudowę której przeznaczono 60 milionów złotych i Teatr Muzyczny, dla którego przeznaczono 20 milionów - komentował wczoraj zastępca prezydenta Poznania, Maciej Frankiewicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo