Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Młodzi uciekają z domów, bo czują się bezradni i nierozumiani

Krystian Lurka
- Każdego dnia z polskich domów i placówek zajmujących się opieką nad dziećmi znika wielu młodych ludzi - mówi Ewelina Tanaś z Wydziału Prewencji Wielkopolskiej Komendy Policji w Poznaniu. Według szacunków miesięcznie aż 88 nastolatków ucieka z domów.

Jak podaje Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji, w Wielkopolsce tylko od stycznia do września uciekło aż 787 nastolatków.

Część z nich opuściła zakłady opieki nad małoletnimi, część domy rodzinne i rodziny zastępcze. Tych pierwszych było 437, drugich 350.

Według Eweliny Tanaś, dzieci i młodzież uciekają z bardzo różnych powodów.

- Trapiące ich problemy zawsze mają inną postać, ale można je usystematyzować - mówi Ewelina Tanaś. - Co determinuje to zjawisko? To przede wszystkim problemy z rodzicami, trudności w nauce i zaburzone relacje z rówieśnikami. Do tego dochodzą też uzależnienia, spełniona, jak i niespełniona miłość - wymienia policjantka.

Sylwia Kaczan, szef zespołu poszukiwań i identyfikacji "Itaki", potwierdza jej słowa.

- Gdyby spróbować krótko opisać, dlaczego młodzi pozostawiają bliskich, trzeba powiedzieć wprost: przez bezradność i nieradzenie sobie z rzeczywistością. Ucieczka to sygnał ostrzegawczy, że w psychice dziecka dzieje się coś nie- dobrego - wyjaśnia Sylwia Kaczan.

Zauważa też pewną regułę. - Prawie 70 procent uciekinierów to dziewczyny w wieku 16 lub 17 lat - mówi szefowa zespołu poszukiwań "Itaki" i dodaje: - Dzieci i młodzież coraz częściej wyjeżdżają za granicę, nie mówiąc o tym opiekunom i rodzicom.

Co zrobić, aby nie dochodziło do tego typu zdarzeń?

Zdaniem Eweliny Tanaś najważniejsze jest to, by każdy z rodziców i opiekunów pamiętał, że to ucieczka zagubionego młodego człowieka. - Nastolatek być może w ten sposób woła o pomoc - tłumaczy policjantka i dodaje, że najważniejsza jest rozmowa z córką lub synem.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski