Europoseł Libicki nie wycofa się z polityki

  Europoseł Libicki nie wycofa się z polityki

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jeszcze w ubiegłym tygodniu europoseł Marcin Libicki zarzekał się, że po odejściu z PiS nie rozważa startu wyborach do Parlamentu Europejskiego z innej partii. Dziś już nie jest taki stanowczy.
  Kilka ugrupowań w naszym regionie złożyło mu propozycję pierwszego miejsca na swojej liście kandydatów.

  - Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych dniach. Wiele zależy od ewentualnych konfiguracji politycznych. Ale na dziś nie będę składał żadnych deklaracji - mówi europoseł Marcin Libicki, który w Wielki Czwartek odszedł z PiS razem z najbliższymi współpracownikami.

  Były lider PiS w Wielkopolsce nie chce mówić, jakie ugrupowania złożyły mu propozycję kandydowania do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie wiadomo, że chętnie nazwisko Libickiego widziałaby Liga Polskich Rodzin, która właśnie domyka swoje listy.

  Z naszych informacji wynika, że władze LPR rozmawiały z niektórymi politykami PiS i proponowały im miejsca na listach do europarlamentu.
  Nie jest bowiem tajemnicą, że Liga, która kiepsko wypada w sondażach, ma kłopot ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do PE. Znane twarze przydałyby się jej w powrocie do wielkiej polityki, zwłaszcza w naszym województwie, gdzie ma bardzo niskie poparcie.

  - Rzeczywiście, rozmawiamy z różnymi znanymi politykami. Nasze listy do europarlamentu nadal nie są zamknięte i jest za wcześnie, by mówić, kto się na nich znajdzie - twierdzi Mieczysława Zalewska z wielkopolskiej Ligi Polskich Rodzin.

  Europoseł mógłby być także liderem wielkopolskiej listy Prawicy Rzeczpospolitej. Na czele tej partii jest Marek Jurek, bliski znajomy Marcina Libickiego. Ten jednak wyraźnie oświadczył, że nie wróży temu ugrupowaniu sukcesu i nie widzi w nim miejsca dla siebie. Wielkopolską listę szykuje także Libertas Polska (LP). To ugrupowanie założyli w lutym tego roku byli posłowie Daniel Pawłowiec (kiedyś LPR) i Artur Zawisza (wystąpił z PiS).

  Czy LPR, Przymierze Prawicy i Libertas Polska złożyły propozycję byłemu politykowi PiS? - Odmawiam komentarza - odpowiada krótko Libicki.

  Tymczasem w tym tygodniu poznamy pełną listę kandydatów PiS. Wszystkie nazwiska muszą zatwierdzić władze centralne partii w Warszawie. Oficjalnie wiadomo jedynie tyle, że liderem wielkopolskiej listy będzie europoseł Konrad Szymański, wychowanek Marcina Libickiego. Kto znajdzie się na dalszych miejscach? To na razie tajemnica, ale według nieoficjalnych doniesień listę ma pociągnąć między innymi Tadeusz Dziuba - były wojewoda wielkopolski, związany z dawnym Porozumieniem Centrum, ugrupowaniem, którego liderem w latach 90. był Jarosław Kaczyński.

  Strategia władz PiS zakłada również start w wyborach do Brukseli posłów z różnych regionów. Na liście mogą się znaleźć: Adam Hofman (Konin), Adam Rogacki (Kalisz) czy Tomasz Górski (reprezentujący na Wiejskiej okręg pilski, ale mieszkający w Poznaniu).

  - Nazwiska będą znane w najbliższych dniach - zapewnia Małgorzata Stryjska, p.o. szefa poznańskiego PiS.

  Współpraca LUCA
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Stana

  wiewiórka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  A jak odbierasz krytyczne wypowiedzi Marcina Libickiego o PiS. Dlaczego dopiero teraz? Czy to nie kolejny dowód koniunkturalizmu polityka?

  patrz:...rozwiń całość

  A jak odbierasz krytyczne wypowiedzi Marcina Libickiego o PiS. Dlaczego dopiero teraz? Czy to nie kolejny dowód koniunkturalizmu polityka?

  patrz:

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,PiS-nie-ma-wyrazistej-polityki-w-zadnej-dziedzinie,wid,11040176,wiadomosc.html?ticaid=17dc2zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dajmy się chaosowi medialnemu

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Wiewiórka, po co te lamentacje, ten chaos - wystarczy byś merytorycznie odniosła się do każdego kolejnego mojego zdania - jeśli napisałem nieprawdę - udowodnij, jeśli coś niejasno - popraw i...rozwiń całość

  Wiewiórka, po co te lamentacje, ten chaos - wystarczy byś merytorycznie odniosła się do każdego kolejnego mojego zdania - jeśli napisałem nieprawdę - udowodnij, jeśli coś niejasno - popraw i uzupełnij.
  Ten chaos pojęciowy i "fakty medialne" tworzą świadomie i z premedytacją politycy i dziennikarze, którzy im służą. To wszystko jeszcze bardziej się komplikuje gdy sobie uświadomimy, że prawie żaden polityk wysokiego szczebla nie jest niezależny i nie reprezentuje samego siebie (co najwyżej swoja kieszeń) ani swoich wyborców. Te czasy skończyły się dawno temu. Może właśnie jesteśmy świadkami odstrzeliwania jednego z ostatnich niezależnych i skutecznych. To wręcz niedopuszczalne by tak ważny polityk, europoseł był niezależny, chodził samopas, realizował własna strategię w służbie swoich wyborców i Ojczyzny. Nie wiem. Nie dałbym głowy za Libickiego, ale staram się po prostu zebrać i rozważyć różne okoliczności sprawy. Póki co z korzystną oceną dla Libickiego. A dlaczego ? Dlatego, że w tym świadomie produkowanym chaosie (by nas zmylić), jedną z najskuteczniejszych metod oceny jest "po owocach ich poznacie", a ta wypada zdecydowanie na korzyść.
  Poza tym jestem niezwykle ostrożny w ocenach, od czasu gdy w ostatnich 20 latach zaobserwowałem niszczenie i zniszczenie przez oficjalne media prawie wszystkich autorytetów czy potencjalnych autorytetów - ludzi częstokroć wybitnych, którzy chcieli i mogli coś zrobić dla wydźwignięcia się Polski z zacofania, marazmu i chaosu. Dziś zostały prawie same popłuczyny. Selekcja negatywna. Z kolei znam po nazwisku osoby z kręgu opozycji solidarnościowej, tworzących III RP, których imiona nadaje się dzisiaj szkołom, a którzy mając wybitnie skrajnie komunistyczna przeszłość, często antypolską - w okresie przemian regularnie rozmawiali, współpracowali i negocjowali z tajnymi służbami PRL, nawet jeździli do centrali (do Moskwy). Ale o tym Głos nigdy nie napisze.
  Tak więc niech politycy i dziennikarze robią swoje, a my nie dajmy się zmanipulować, zachowajmy trzeźwy umysł i sprawiedliwą ocenę. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ple ple ple

  wiewiórka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Stan, czy ty wierzysz w to co piszesz? Wszyscy winni, a Libicki nieskazitelny... Ludzie Polska zamienia sie w dom wariatów. Brak autorytetów, wszyscy umoczeni, nawet ci, ktorym tak wierzylismy....rozwiń całość

  Stan, czy ty wierzysz w to co piszesz? Wszyscy winni, a Libicki nieskazitelny... Ludzie Polska zamienia sie w dom wariatów. Brak autorytetów, wszyscy umoczeni, nawet ci, ktorym tak wierzylismy. Paranoja. Polska nierzadem stoi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spójrzmy szerzej

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Relacje w Głosie są niewiarygodne i tendencyjne. Podaje się niepotwierdzone strzępy jakichś szczątkowych zapisów w papierach SBeckich - zawsze takich, które jakoby (ale tylko "jakoby") miałyby...rozwiń całość

  Relacje w Głosie są niewiarygodne i tendencyjne. Podaje się niepotwierdzone strzępy jakichś szczątkowych zapisów w papierach SBeckich - zawsze takich, które jakoby (ale tylko "jakoby") miałyby świadczyć przeciwko Libickiemu.
  Całkowity brak podania analiz znawców tematu, historyków, wyników badań, właściwej interpretacji i oceny. Całkowity brak komentarza i próby oceny. Całkowity brak podania kontekstu i okoliczności tamtych czasów (co szczególnie jest konieczne dla młodego czytelnika). Do tego całkowity brak zacytowania i odniesienia się to jedynej relacji w tej sprawie - relacji samego posła Libickiego, która jest dostępna na jego stronie. Jednym słowem zamierzona jednostronność i tendencyjność.
  Wszystkie te fakty świadczą o stronniczości i nierzetelności dziennikarskiej. Co do tego nie ma wątpliwości. Należy się zastanowić nad źródłami tej nierzetelności, tej gry niejako "do jednej bramki". Czy jest to jakiś osobisty uraz dziennikarza, czy jest to wykonywanie pewnych zadań - bo innego wytłumaczenia nie ma.
  Ciekawy w tym kontekście jest fakt i należy to brać pod uwagę przy ocenie całej tej sprawy, że poseł Libicki należy do najskuteczniejszych posłów w PE i do tego jako jeden z niewielu broni polskich interesów, ale co jest jeszcze ważniejsze - poseł Libicki świadomie i skutecznie uczestniczy w grze o kształt przyszłej Europy. Taka gra, rodzaj batalii obecnie toczy się w Europie, nie wiadomo co będzie z traktatem lizbońskim i jaki kształt będzie miała przyszłość Europy, czy Niemcy zdominują ją do końca, czy Polacy będą choć trochę mieli do powiedzenia - choćby tyle co podczas zaborów.
  Jak doskonale widać, Głos ze swym niemieckim właścicielem, jest stroną w tej grze, tyle że niejawną.
  Dla nas Wielkopolan znacznie ciekawsze byłoby, gdyby Głos podawał jakieś fakty dotyczące przeszłości pani Steinbach, pani Merkel, jakie są ich poglądy i co myślą na temat Polski, jakie maja plany, np. w sprawie tzw. ziem odzyskanych, itd. Bo niewiele o tym wiemy (np. co robiła pani Merkel i jak zachowali się jej rodzice w komunistycznym systemie ddr), a Głos mający za właściciela dużego niemieckiego wydawcę, na pewno ma większe szanse na pozyskanie i przekazania polskiemu czytelnikowi takich informacji. Są one bardzo ważne dla naszej przyszłości, co której możemy żywić pewne niepokoje. A poza tym mogłyby służyć zbliżeniu polsko - niemieckiemu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czas na nowe pokolenie, daj pan spokój

  wiewiórka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Niech lepiej sobie da spokój z kandydowaniem. Czas na mlodych kandydatów. A wogóle jaki tam z niego prawicowiec... jawne kpiny...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Libicki i spólka

  blisko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Za chwilę dowiemy się że np pan Tomczak będzie tworzył nowe stowarzyszenie przeciwko Grobelnemu i będą w tym stowarzyszeniu ludzie Libickiego . A jesli poseł Libicki, będzie startował z LPR, to...rozwiń całość

  Za chwilę dowiemy się że np pan Tomczak będzie tworzył nowe stowarzyszenie przeciwko Grobelnemu i będą w tym stowarzyszeniu ludzie Libickiego . A jesli poseł Libicki, będzie startował z LPR, to będzie jego śmierć polityczna. Było trzeba się przyznać do wspólpracy do by nie było by tego zamieszania zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jeszcze nie koniec ?

  kul-ka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Gratulujemy niemieckiej gazecie utrącenie, poprzez nie mającą oparcia w faktach nagonkę, najskuteczniejszego pro-polskiego europosła. Ale gra się jeszcze nie skończyła. Czyżby stąd ten ledwie...rozwiń całość

  Gratulujemy niemieckiej gazecie utrącenie, poprzez nie mającą oparcia w faktach nagonkę, najskuteczniejszego pro-polskiego europosła. Ale gra się jeszcze nie skończyła. Czyżby stąd ten ledwie maskowany niepokój ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziadek na wrotkach!

  Farys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Podejrzany Libicki jest najlepszym przykladem,jak trudno odejsc od koryta z pieniedzmi.Pazerny i zalosny z zarzutami "Spoldzielni Ucho" !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kandydat Libicki

  wylda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  To jest taki kandydat że bedzie wierny do czasu kiedy jakaś nowa partia przestanie mu d*** miodem smarować. Głosujcie wieć zatem na agentów SB i przeciwników lustracji, antyipenowców, przeciwnikow...rozwiń całość

  To jest taki kandydat że bedzie wierny do czasu kiedy jakaś nowa partia przestanie mu d*** miodem smarować. Głosujcie wieć zatem na agentów SB i przeciwników lustracji, antyipenowców, przeciwnikow szczepień ochronnych i wiwisekcji, znachorów, kaznodzieji wolnych gmin, których gmina się rozleciała, autorów nowych teorii powstania świata, niefortunnych wynalazców, ofiary urojonych niesprawiedliwości uczciwych głupców i nieuczciwych oszustów!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo