18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy i kiedy darowizny można nie zaliczyć do wartości zachowku?

Milena Kochanowska
Adam Mazurek, radca prawny
Adam Mazurek, radca prawny
Pięć lat temu dostałam od brata dużą nieruchomość. Ile lat muszę ją posiadać, żebym w razie śmierci brata nie musiała płacić zachowku dzieciom po zmarłym? Czy w razie czego mogę się zwolnić od zapłaty zachowku przekazując darowiznę swoim dzieciom? - na pytanie odpowiada Adam Mazurek, radca prawny.

W chwili obecnej nie można mówić o prawie do zachowku, skoro spadkodawca żyje. Jeżeli umrze nie pozostawiwszy testamentu, wówczas zaistnieje dziedziczenie ustawowe i prawa do zachowku nie będzie. Dla czytelniczki istotne będzie natomiast to, ile lat wstecz od otwarcia spadku (spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy) została uczyniona darowizna. Jeśli bowiem darowiznę przekazano więcej niż 10 lat przed śmiercią spadkodawcy, wówczas nie zalicza się jej do masy spadkowej. Natomiast rozporządzenie na rzecz innych osób pozostaje bez wpływu na prawo uprawnionych do zachowku, bo jego obliczenie następuje w stosunku do masy spadkowej i nie ma wpływu na jej wartość to, co spadkobierca z nią zrobił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski