Najlepszy stadion w kraju

  Najlepszy stadion w kraju

  Andrzej Rembowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Gdy większość polskich miast dopiero rozpoczyna budowę stadionów na Euro 2012, Poznań osiągnął już półmetek i dużymi krokami zbliża się do końca inwestycji. Odbiór zaplanowano na czerwiec 2010. Dwa miesiące później na trybunach zasiądą kibice.
  Jak zapewniają przedstawiciele spółki Euro Poznań 2012, która odpowiada za budowę stadionu, prace przebiegają nawet szybciej niż przewiduje oficjalny harmonogram.
  Stadion przy ulicy Bułgarskiej w przyszłym roku odchodzić będzie 30-lecie istnienia. Z łezką w oku starsi kibice wspominają rok 1980, w którym po 12 latach budowy, oddano obiekt, którego trzy trybuny umieszczono na ziemnych wałach. Od czwartej strony powstać miały sale gimnastyczne i kryty basen, ale ostatecznie pomysł zarzucono. Przez lata poznański stadion miał kształt podkowy.

  W czerwcu po starym stadionie pozostaną jedynie wspomnienia. Kibice Kolejorza zasiądą na całkowicie nowym obiekcie. Pomieści on 45 830 widzów. W czasie Euro 2012 liczba ta jednak zmniejszy się do 41018, ponieważ część widowni zostanie wykorzystana na zainstalowanie infrastruktury medialnej.

  Z przebiegu prac zadowolony jest Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania, który koordynuje przygotowania miasta do Euro 2012.

  - Bezsprzecznie będziemy pierwszym miastem, które będzie miało gotowy cały stadion na mistrzostwa - mówi Frankiewicz. - W czerwcu zostanie on oficjalnie odebrany. Kolejny miesiąc lub dwa trwać będą prace przygotowawcze. Jesienią 2010 roku kibice zasiądą już na wszystkich trybunach.

  Kibic wybierający się na stadion, będzie mógł się poczuć jak na najnowocześniejszych, europejskich obiektach. Najbardziej zauważalną różnicą będzie fakt, że płytę boiska okalać będą cztery żelbetonowe zadaszone trybuny.

  Poza dachem komfort oglądania meczów podniesie zapewne zainstalowanie na przeciwległych ścianach stadionu dwóch telebimów o wymiarach 14,5 na 8 metrów każdy. Bez problemu odnajdziemy również nasze miejsce, gdyż wszystkie krzesełka będą ponumerowane. Montowane będą tak, aby uzyskać prawidłową widoczność i zachować przewyższenie minimum 12 cm.

  Skończą się także upokarzające kolejki do toi toi, które w przerwach spotkań były oblegane. W każdej trybunie mają być nowoczesne toalety, których liczba będzie dostosowana do liczby kibiców.

  W każdej z trybun znajdować się będzie kilka punktów gastronomicznych, a na niektórych poziomach także restauracje.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Makaronizmy

  Bua (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  Jakie punkty, cateringowe?

  Autorze żałosnego tekstu, zaglądnij do słownika jak nie znasz polskiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  IV trybuna

  pi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  IV trybuna - ble, ale niesymetrycznie; no i się zejść z trybunami nie mogą coś ostatnio ;-) czad!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo