Nowy dworzec PKS Poznań: Pasażerowie ganią i chwalą...

Nowy dworzec PKS Poznań: Pasażerowie ganią i chwalą [ZDJĘCIA]

Robert Domżał

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Nowy dworzec PKS w Poznaniu
1/40
przejdź do galerii

Nowy dworzec PKS w Poznaniu ©Grzegorz Dembiński

Nowy Dworzec PKS w Poznaniu już działa w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. - Przenieśliśmy się z PRL-u do współczesności - mówił Hieronim Urbanek, prezes PKS Poznań w czasie otwarcia nowej siedziby poznańskiego dworca autobusowego.
Pierwszy autobus odjechał z nowego terminalu z 20-minutowym opóźnieniem, ale stało się tak ponieważ spóźniony przyjechał ze Szczecina. Kolejny z Poznania do Zakopanego odjechał już punktualnie.

ZOBACZ:
STARY DWORZEC W POZNANIU PRZESTAŁ ISTNIEĆ - OSTATNI KURS I ZNIKAJĄCY NEON


Hol o powierzchni 170 metrów kwadratowych, pięć kas biletowych, biuro podróży, punkt informacji oraz pomieszczenia dyspozytora to właściwie jest już cały nowy budynek dworca. Znajduje się on pod galerią handlowa PCC a dokładnie jej częścią kształtem przypominająca "chlebak".

Peronów, na które wjeżdżają autobusy jest aż 19, ale w sobotę przedpołudniem kierowcy autobusów przelotowych czuli się na dworcu zagubieni. Było tak, ponieważ część peronów wyłączono z eksploatacji.

- Dzisiaj jest tu bałagan. Jeden autobus blokuje wyjazd drugiemu. Obawiam się też że w przyszłości w dni robocze dojazd do tego dworca będzie trudniejszy niż do starego - mówi kierowca z PKS Kalisz.

Jak wyjaśnia jednak Hieronim Urbanek, autobusy kierowane były na inne perony tylko w czasie uroczystości otwarcia dworca.
- Mamy najnowocześniejszy system zarządzania dworcem . Autobus przyjeżdżający jest obserwowany przez kamerę. Informacja o nim trafia do serwera i na tablicy wyświetlany jest numer peronu, na jaki powinien on podjechać - mówi prezes PKS.

Żeby na dworcu wszystko sprawnie działało dyspozytor obsługuje trzy programy komputerowe. Wcześniej wystarczył jeden.
Pasażerowie różnie oceniają nowy dworzec.

- Przytulny, czysty, miło się tu siedzi. W ubiegłym tygodniu odjeżdżałem ze starego dworca. Mogę więc powiedzieć, że różnica jest ogromna - mówi Marek Kalkowski z Bydgoszczy.

Andrzej Gracz był mniej zadowolony.
- Raz skierowano mnie na trzeci peron, później na dwunasty. Słowem chaos - mówi. Natomiast Tadeusz Andrus korzystający wcześniej z dworca międzynarodowego zastanawiał się dlaczego na dworcu nie ma baru ani kantora wymiany walut.

- Nad dworcem jest kilka lokali gastronomicznych, a w galerii są trzy kantory. Na kolejny musiałby wydać zgodę właściciel galerii - wyjaśniają przedstawiciele PKS Poznań.

- Spacer z walizkami na górę, w poszukiwaniu baru lub kantoru to nie jest to dla podróżnego ułatwienie - twierdzi Tadeusz Andrus.

Nawet obecny na otwarciu dworca Ryszard Grobelny, prezydent Poznania dostrzegł braki na nowym terminalu.
- Jeśli ma to być Zintegrowane Centrum Komunikacyjne to powinna tu być informacja o odjazdach pociągów. I na odwrót na dworcu kolejowym pasażer powinien mieć informacje o odjazdach autobusów - mówi Ryszard Grobelny.

Jak mówią przedstawiciele PKS tablice z informacją o odjazdach autobusów będą w gastronomicznej części centrum handlowego.

Nowością jest też możliwość przejazdu ul. Składową od ul. Towarowej aż po ulicy Matyi. Do niedawna Składowa kończyła się w okolicach Most Dworcowego.

- Nowy odcinek Składowej przejmujemy dopiero od Trigranitu. Docelowo ma być on jednokierunkowy - wyjaśnia Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
Komentarze (23)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niepojęte

ość portalu (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Niepojęte dlaczego pasażerowie stoją w kolejce pod chmurką, aby dostać się do autobusu zaparkowanego pod wiatą ?!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Myślałam, że już jesteśmy w XXI wieku. Ale jak widać nie wszyscy...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Korupcja

wizytator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Byłem widziałem, wybudowano dla PKS i PKP BUBEL. Nie dla ludzi XXI wieku. Obiekt pomyślano jako Handlowy , natomiast Dworce powinny być dla Podróżnych o różnym przekroju wiekowym, czyli dla rodzin....rozwiń całość

Byłem widziałem, wybudowano dla PKS i PKP BUBEL. Nie dla ludzi XXI wieku. Obiekt pomyślano jako Handlowy , natomiast Dworce powinny być dla Podróżnych o różnym przekroju wiekowym, czyli dla rodzin. Ktoś to zaprojektował, ktoś zaakceptował, inni wykonali o ostatecznie Misto Przyjęło do uzytku. I co fajnie?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wiaty zimne bez ławek i zasłon od wiatru

dziadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Rzeczywiście zapomniano o podróżnych, którzy przesiadają, czekają i są z bagażem, z dziećmi itd Na dworcu PKP to samo. Siedzi się na parapetach okien bez widoku na tablice, a nagłośnienie...rozwiń całość

Rzeczywiście zapomniano o podróżnych, którzy przesiadają, czekają i są z bagażem, z dziećmi itd Na dworcu PKP to samo. Siedzi się na parapetach okien bez widoku na tablice, a nagłośnienie stereofoniczne. wysokiej klasy, ale nic nie słychać we wszystkich punktach Dworców. Skandal.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brak kantoru, KPINY!!!!

WESŁAW B. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

To jest żenada, że nie ma kantoru na dworcu PKS. Żenada. każą biegać z walizką, świetne. Dlaczego to miasto z tyugodnia na tydzień schodzi na psy? Włodarze, obudźcie się!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ueeee

komplejnt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

nowy dworzec to jakas pomylka, ciasny nie tylko dla autobusow ale i dla pasazerow. co z tego ze jest tyle kas skoro nie ma gdzie siedziec. nowy dworzec wyglada jak postoj dla ruskich dziwek, a nie...rozwiń całość

nowy dworzec to jakas pomylka, ciasny nie tylko dla autobusow ale i dla pasazerow. co z tego ze jest tyle kas skoro nie ma gdzie siedziec. nowy dworzec wyglada jak postoj dla ruskich dziwek, a nie centrum komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nowy pks

sbaertzx..poz. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

nowy kest duze handlowe sklep za duze . bakomat nie jest w pks. i stbsgd i bike duzo krete. zima i autobus nie w droge drive .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zadaszenie

koraliq (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Na zdjęciu nr 18 widać "rewelacyjne udoskonalenie" pasażerowie pod gołym niebem, czy słońce czy deszcz albo się ktoś na słońcu usmaży albo sobie pomoknie. Bardzo "mądry" był projektant. GRATULUJĘ...rozwiń całość

Na zdjęciu nr 18 widać "rewelacyjne udoskonalenie" pasażerowie pod gołym niebem, czy słońce czy deszcz albo się ktoś na słońcu usmaży albo sobie pomoknie. Bardzo "mądry" był projektant. GRATULUJĘ pomysłowości.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy prawo pozwala parkować samochody - tu autobusy - tyłem do budynku??? Spaliny skierowane w stronę

ala (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

gdzie logika, funkcjonalność, postęp???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A kantor ze starego PKS-U? Co z nim?>

Michałek_-- (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

A kantor w galerii jest jeden, i jeden na PKP. A PKS niestety w tyle!!! Mini bar oraz kantor muszą mieć swoje miejsce na dworcu, nowym, przyjaznym, estetycznym dworcu PKS!!! reszta jest OK.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dworzec

zdziwiony (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11

Tytuł artykułu informuje,że pasażerowie chwalą i ganią nowy dworzec.Komentarze zamieszczone poniżej są całkowicie krytyczne.Redaktor winien powtórzyć szkolenie z zakresu propagandy sukcesu.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Re Zdziwiony

31 węzłowy Burke (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

" Redaktor winien powtórzyć szkolenie z zakresu propagandy sukcesu". Celniej ująć się nie da . "Advocatus diaboli " Domżał ma to przecież we krwi i dziewicą w dziedzinie bałwochwalstwa nie...rozwiń całość

" Redaktor winien powtórzyć szkolenie z zakresu propagandy sukcesu". Celniej ująć się nie da . "Advocatus diaboli " Domżał ma to przecież we krwi i dziewicą w dziedzinie bałwochwalstwa nie jest. Tak więc Pan Domżał powinien przejść ponowne przeszkolenie aby się nauczył bardziej subtelnych metod. Zresztą nie tylko on w redakcji Głosu : jakieś 80% pozostałych takoż. 31zwiń

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo