Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa działkowców: Właściciele ogródków odetchnęli z ulgą

Anna Jarmuż
Nowa ustawa działkowców
Nowa ustawa działkowców archiwum polskapresse
Nowa ustawa działkowców - posłowie uchwalili w piątek nową ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Po burzliwych dyskusjach, które miały miejsce podczas obrad komisji, na sali sejmowej zapanowała zgoda.

Nowa ustawa działkowców w proponowanym przez posłów kształcie została zaakceptowana niemal jednogłośnie (przeciwnych było tylko dwóch posłów). Ostatecznie, zrezygnowano z pomysłu uwłaszczenia działkowców. Posłowie poparli też większość założeń projektu obywatelskiego.

Powody do radości mają działacze związkowi. Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe, które nadal będzie zarządzało działkami. Wyjątkiem będą te ROD-y, które postanowią powołać odrębne stowarzyszenie. Na podjęcie decyzji działkowcy mają rok. W ciągu 12 miesięcy członkowie każdego ogrodu muszą zdecydować wspólnie, którą drogę wybierają.

- Czujemy się usatysfakcjonowani - przyznaje Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. - Spełnione zostały oczekiwania Trybunału Konstytucyjnego i samych działkowców. To dowód na to, że wspólnymi siłami można zdziałać wiele. Dobrze, że politycy wzięli pod uwagę głos obywateli.

Słowa te odnoszą się przede wszystkim do posłów Platformy Obywatelskiej. To politycy tej partii zabiegali o to, by dać działkowcom ziemię na własność lub w wieczyste użytkowanie. Przywilej miał dotyczyć ogrodów o uregulowanej sytuacji prawnej, które znajdują się na gruntach miejskich.

Propozycja ta od początku wzbudziła wiele kontrowersji. Samorządom nie spodobało się, że politycy "rozdają" ziemie, które są własnością gminy. Zdaniem członków PZD i przedstawicieli większości partii przepis ten dzielił działkowców, bo nie wszyscy mogli z niego skorzystać.

- Pomysł uwłaszczenia wzbudzał zbyt wiele emocji. Nie oznacza to jednak, że z niego rezygnujemy - mówi Waldy Dzikowski, poseł PO, zastępca przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (do której trafił projekt ustawy). - Dobrym rozwiązaniem może być zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oczywiście, mamy na uwadze to, aby wszyscy działkowcy mogli z uwłaszczenia skorzystać.

Nowa ustawa działkowców powstała na czas

Wraz z uchwaleniem nowej ustawy o ROD wielu odetchnęło z ulgą. Istniało duże ryzyko, że nie powstanie ona na czas. Dawne przepisy wygasają 21 stycznia 2014 r.

- Najważniejsze, że mamy nową ustawę - stwierdza Krystyna Łybacka, posłanka SLD. - Prace przyspieszyły w ciągu ostatnich dwóch tygodni. I bardzo dobrze. Dzięki temu Senat i prezydent zdążą wprowadzić zmiany w życie na czas.

Trochę rozczarowani są połowie Solidarnej Polski.
- Chcieliśmy, aby działkowe prawo wyglądało trochę inaczej. Wygrała inna koncepcja - przyznaje Andrzej Dera, poseł Solidarnej Polski. - Najważniejsze jest jednak, że mamy nowe prawo i że jest ono lepsze niż poprzednie. Zlikwidowano monopol PZD.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowa ustawa działkowców: Właściciele ogródków odetchnęli z ulgą - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski