Nowa ustawa działkowców: Właściciele ogródków odetchnęli z...

Nowa ustawa działkowców: Właściciele ogródków odetchnęli z ulgą

Anna Jarmuż

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Nowa ustawa działkowców: Właściciele ogródków odetchnęli z ulgą

Nowa ustawa działkowców ©archiwum polskapresse

Nowa ustawa działkowców - posłowie uchwalili w piątek nową ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Po burzliwych dyskusjach, które miały miejsce podczas obrad komisji, na sali sejmowej zapanowała zgoda.
Nowa ustawa działkowców: Właściciele ogródków odetchnęli z ulgą

Nowa ustawa działkowców ©archiwum polskapresse

Nowa ustawa działkowców w proponowanym przez posłów kształcie została zaakceptowana niemal jednogłośnie (przeciwnych było tylko dwóch posłów). Ostatecznie, zrezygnowano z pomysłu uwłaszczenia działkowców. Posłowie poparli też większość założeń projektu obywatelskiego.

Powody do radości mają działacze związkowi. Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe, które nadal będzie zarządzało działkami.
Wyjątkiem będą te ROD-y, które postanowią powołać odrębne stowarzyszenie. Na podjęcie decyzji działkowcy mają rok. W ciągu 12 miesięcy członkowie każdego ogrodu muszą zdecydować wspólnie, którą drogę wybierają.

- Czujemy się usatysfakcjonowani - przyznaje Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. - Spełnione zostały oczekiwania Trybunału Konstytucyjnego i samych działkowców. To dowód na to, że wspólnymi siłami można zdziałać wiele. Dobrze, że politycy wzięli pod uwagę głos obywateli.

Słowa te odnoszą się przede wszystkim do posłów Platformy Obywatelskiej. To politycy tej partii zabiegali o to, by dać działkowcom ziemię na własność lub w wieczyste użytkowanie. Przywilej miał dotyczyć ogrodów o uregulowanej sytuacji prawnej, które znajdują się na gruntach miejskich.

Propozycja ta od początku wzbudziła wiele kontrowersji. Samorządom nie spodobało się, że politycy "rozdają" ziemie, które są własnością gminy. Zdaniem członków PZD i przedstawicieli większości partii przepis ten dzielił działkowców, bo nie wszyscy mogli z niego skorzystać.

- Pomysł uwłaszczenia wzbudzał zbyt wiele emocji. Nie oznacza to jednak, że z niego rezygnujemy - mówi Waldy Dzikowski, poseł PO, zastępca przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (do której trafił projekt ustawy). - Dobrym rozwiązaniem może być zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oczywiście, mamy na uwadze to, aby wszyscy działkowcy mogli z uwłaszczenia skorzystać.

Nowa ustawa działkowców powstała na czas


Wraz z uchwaleniem nowej ustawy o ROD wielu odetchnęło z ulgą. Istniało duże ryzyko, że nie powstanie ona na czas. Dawne przepisy wygasają 21 stycznia 2014 r.

- Najważniejsze, że mamy nową ustawę - stwierdza Krystyna Łybacka, posłanka SLD. - Prace przyspieszyły w ciągu ostatnich dwóch tygodni. I bardzo dobrze. Dzięki temu Senat i prezydent zdążą wprowadzić zmiany w życie na czas.

Trochę rozczarowani są połowie Solidarnej Polski.
- Chcieliśmy, aby działkowe prawo wyglądało trochę inaczej. Wygrała inna koncepcja - przyznaje Andrzej Dera, poseł Solidarnej Polski. - Najważniejsze jest jednak, że mamy nowe prawo i że jest ono lepsze niż poprzednie. Zlikwidowano monopol PZD.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!


Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czy wsztkie działki były w nagrodę?-gratis?NIE

łodzianka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W nagrodę to wydaje mi się ze były działki w latach 50-tych,60-tych. Ja mam działkę poza miastem w ROD od 1986r, ale nikt mi jej nie dał, zapłaciłam za nią 33000tyś, i osobiście wolałabym...rozwiń całość

W nagrodę to wydaje mi się ze były działki w latach 50-tych,60-tych. Ja mam działkę poza miastem w ROD od 1986r, ale nikt mi jej nie dał, zapłaciłam za nią 33000tyś, i osobiście wolałabym UWŁASZCZENIE tych działek. Nie wszystkie tereny na których znajdują się działki ROD, nadają się na tereny inwestycyjne. Akurat nasz ogród znajduje się na gruntach wykupionych od rolników, niskiej klasy. Wolałabym płacić podatek od gruntu i od nieruchomości do gminy, niż płacić na utrzymanie zarządu, który nie koniecznie dobrze zarządza, ale rządzi bo ludzie nie są chętni, choć i nikt z nich jakoś też nie rezygnuje sam, a koszty są coraz wyższe, zawsze wpadnie jakiś grosz do kieszeni. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

działka

janusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

W/g art 67 moge nie wyrazić woli opłaty na Kondrackiego i wszyscy tak powinni zrobić i niech sobie rzadzą.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ustwa

działkowiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Ta ustawa dalej daje możliwość PZD ogrbiać, oszukiwać działkowców. Dlaczego parlament nie zlecił NIK kontroli wszystkich zarządów w kraju. Okazało by się jakie były przekręty!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

działki

janusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

nawet prokuratura niechce tym sie zająć

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nowa ustawa

działkowiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

niech slonski zarzond rod zainteresuje sie rodem z miasta chorzow poniewarz nowa ustawa rod nadal gwarantuje zwolnienia działkowcuw z opłat nieruchomosci na działce a magistrad chorzowski karze...rozwiń całość

niech slonski zarzond rod zainteresuje sie rodem z miasta chorzow poniewarz nowa ustawa rod nadal gwarantuje zwolnienia działkowcuw z opłat nieruchomosci na działce a magistrad chorzowski karze sie płacic za murowane altany za lata wstecz to znaczy2012 2013 2014 zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kumochy wygrali dalej

wlasciciel dzialki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

dalej kumochy w warszawie beda rzadzic i brac pieniadze za darmo a dzialkowicz dalej nie jest wlascicielem po dostaniu dzialki w nagrode i dalej nie jest wlascicielem i musi placic haracz kumochom...rozwiń całość

dalej kumochy w warszawie beda rzadzic i brac pieniadze za darmo a dzialkowicz dalej nie jest wlascicielem po dostaniu dzialki w nagrode i dalej nie jest wlascicielem i musi placic haracz kumochom pomimo ze urzytkuje dzialke 40 latzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

buractwo

dzialkowiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

plaga to sa ludzie tacy jak ty bo niekturych poprostu nie stac na wynajem i co pod mostm maja byc? przez takich ten kraj jest tylko polska bo do unji nam daleko przez takich jak ty!!!!!!!!!!!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A mnie się ta ustawa podoba

Aldehard (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

A mnie się ta ustawa podoba. Mogę spokojnie wąchać kwiatki na mojej działeczce, i bawić się z psem, i dziećmi, oraz moją Lolą :-) Jeszcze grilek i piwko ;-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Działki

porta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Wielki przegrany w tym sporze jest poseł Dera,

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nowa ustawa o ogródkach działkowych-nie jest ustawą obywatelską

Głażewska Wanda-prekursorka tej ustawy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

To jest projekt przygotowany przez prawnika Krajowej Rady a nie projekt obywatelski,dlatego Prezydent zamiast ją podpisać powinien skierowac do trybunału konstytucyjnego.Jetsem prekursorka tej...rozwiń całość

To jest projekt przygotowany przez prawnika Krajowej Rady a nie projekt obywatelski,dlatego Prezydent zamiast ją podpisać powinien skierowac do trybunału konstytucyjnego.Jetsem prekursorka tej ustawy.To mnie wyrzucono w trybie natychmiastowym bez odszkodowania w 1995 po tym jak klika nie chciała uznać mnie wybraną na Walnym Zgromadzeniu na prezes Ogrodu Czeczotka w Ostrołece-zwróciłam się do ówczesnego prezydenta Miasta Jędrzeja Nowaka że na jego terenie jest takie bezprawie,usłyszałam że jesli jestem prezesem ogródków działkowych to ukarze mnie mandatem 2tys. zł za śmieci poza ogrodem.Przeczekałam nawet wtedy gdy próbowano mnie oskarżyć o rzekome wybicie szyb w biurze,dochodziłam wszystkiego,nie mogąc zaliczyć uchwał Walnego na którym mnie wybrano sfałszowano kronikę ogrodu w której poświęcono całą stronę ze zdjęciem Sławomira Kuczyńskiego przedstawionego jako wybranego na Prezesa Ogrodu Czeczotka w 1995r.
To ja wysłałam materiały ze swojej teczki osobowej w ogrodzie do I Prezesa Sadu Najwyższego a on mając do tego uprawnienia podważył ustawe do Trybunału Konstytucyjnego,który podważył tą Ustawę,Ja wysłałam projekt do wszystkich klubów o uwłaszczenie działkowców-dostałam odpowiedź z PO i SLD
popierajacą mój projekt,przewrót w SLD doprowadził do powrotu Millera a ten publicznie zbliżył się do Tuska i naprawdę chodziło o działki bo to jest zaplecze SLD- zerują na działkowcach i teraz chcą to utrzymać w zmienionej postaci zamiast Krajowej Rady Stowarzyszenie zamiast Zarządów Ogrodów Stowarzyszenia-konia z rzedem temu kto uchwyci jakie naciski będą na ludzi którzy chcieliby utworzyć stowarzyszenie odrębne od Stworzyszenia/Krajowej Rady/zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pyskacz

Lidka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

Pani jest pieniaczką,uchowaj Boże takiej baby na innych działkach.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

działki

janusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Z tego co widać to pani jest pupilką Kondrackiego i obstaje za tymi przekrętasami

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Trybunał K.

janka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Ustawa trafi na bank.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

co znaczy trafi na bank

eliza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

co masz na mysli, trafi na bank czy bruk

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo