Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa przedsiębiorców na urlopach wychowawczych

Milena Kochanowska
Prawa przedsiębiorców na urlopach wychowawczych
Prawa przedsiębiorców na urlopach wychowawczych 123rf
1 września br. weszły w życie przepisy, które rozszerzyły grupę osób, które mogą podlegać ubezpieczeniom emerytalno-rentowym lub tylko emerytalnym, w czasie przerwy na wychowanie dzieci.

1.Do tej pory składki z tytułu opieki nad dzieckiem opłacane mieli jedynie pracownicy, którzy byli na urlopach wychowawczych. Teraz ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z racji przerwy na wychowanie dzieci mogą podlegać również przedsiębiorcy i zleceniobiorcy oraz osoby z nimi współpracujące, a także duchowni.

2.Opieka nad dzieckiem może trwać przez trzy lata, maksymalnie do ukończenia przez dziecko piątego roku życia, lub - w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością albo stopniem niepełnosprawności - przez sześć lat, maksymalnie do ukończenia 18. roku życia. Przerwę na wychowanie dziecka rodzic może wykorzystać w całości lub podzieloną maksymalnie na cztery części.

3.Żeby móc podlegać ubezpieczeniom emerytalno-rentowym w czasie przerwy na wychowanie dzieci, bezpośrednio przed tym okresem należy podlegać przez co najmniej sześć miesięcy nieprzerwanie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, umowy-zlecenia, współpracy lub bycia osobą duchowną. Jeżeli dana osoba nie spełnia tego sześciomiesięcznego okresu, może podlegać tylko ubezpieczeniu emerytalnemu.

4.Aby móc skorzystać z tego ubezpieczenia, drugi rodzic nie może podlegać już takiemu ubezpieczeniu w związku z wychowaniem dzieci, nie może pobierać zasiłku macierzyńskiego, ani przebywać na urlopie wychowawczym. Ubezpieczenie to nie przysługuje również emerytom, rencistom i osobom mającym inny tytuł do ubezpieczenia.

5.Żeby być objętym ubezpieczeniem, należy złożyć w ZUS-ie oświadczenie (wzór można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub w każdej placówce ZUS-u). Oświadczenie to powinno zawierać:

  • imię i nazwisko osoby sprawującej osobistą opiekę nad dzieckiem oraz jej numer PESEL, a w razie, gdy nie nadano numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
  • miejsce zamieszkania, dzień rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
  • dzień zakończenia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
  • imię i nazwisko dziecka oraz datę jego urodzenia,
  • informację o ostatnim okresie ubezpieczenia,
  • informację o korzystaniu lub niekorzystaniu przez drugiego rodzica z ubezpieczenia na wychowanie dzieci, zasiłku macierzyńskiego i urlopu wychowawczego.

Do oświadczenia należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • orzeczenie o niepełno- sprawności lub stopniu niepełnosprawności, w przypadku posiadania przez dziecko takiego orzeczenia.

6.Objęcie ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego w oświadczeniu, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia zgłoszenia do ZUS-u.

7.Obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie dotyczy osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem, które z tytułu sprawowania opieki podlegają wyłącznie ubezpieczeniu emerytalnemu.

8.Osoba sprawująca osobistą opiekę, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, jeżeli ci takiego ubezpieczenia nie mają. W tym celu należy przekazać również odpowiednie dane w oświadczeniu.

9.Płatnikiem składek za rodzica w czasie przerwy na wychowanie dzieci jest ZUS, a składki finansowane są z budżetu państwa. Na podstawie danych zawartych w oświadczeniu, ZUS dokonuje zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i odpowiednio do ubezpieczenia zdrowotnego oraz wyrejestrowania, gdy nie ma już podstaw do płacenia składek. Za osoby objęte ubezpieczeniami ZUS sporządza dokumenty rozliczeniowe za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniom, w terminie do 15. dnia następnego miesiąca. Za osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem nie są płacone składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski