Nie będzie abolicji dla niedoszłych żołnierzy

  Nie będzie abolicji dla niedoszłych żołnierzy

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Osoby, które uchylały się od służby wojskowej nie miały być już ścigane przez wymiar sprawiedliwości. Tak przynajmniej twierdził minister obrony narodowej Bogdan Klich.
  Jednak Andrzej Czuma, szef resortu sprawiedliwości nie zgodził się na takie rozwiązanie. A to oznacza problem dla młodych mężczyzn, z których około tysiąca pochodzi z Wielkopolski.

  - Wysokość kary dla takich osób zależy od kwalifikacji czynu - tłumaczy ppłk Konrad Stube z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. - Może to być nawet do 2 lat pozbawienia wolności, jeśli prokurator uzna to za trwałe uchylanie się od służby wojskowej - dodaje ppłk Stube.

  Jednak najczęściej sądy wymierzają tylko wyrok w zawieszeniu lub karę grzywny.

  Zapowiedzi o możliwości zatrzymania za uchylanie się od wojska zapewne nie wystraszą młodych osób, które na Wielkanoc przyjadą do Polski. Do niedawna w czasie świąt policja zatrzymywała na przejściach granicznych sporo mężczyzn, którzy zamiast służby w armii, wyjechali do pracy m.in. do Wielkiej Brytanii.

  Sytuacja się zmieniła za sprawą wejścia Polski do strefy Schengen. Otwarcie granic znacznie utrudniło funkcjonariuszom wypełnianie zadań związanych z poszukiwaniem niedoszłych żołnierzy.
  Obecnie jedyną szansą dla osób, które nie chcą wstąpić do armii, jest jej profesjonalizacja. - Wówczas to od samego zainteresowanego będzie zależało, czy wstąpi do wojska, czy też nie - podkreśla ppłk Konrad Stube.

  Choć wojsko ma stać się w pełni zawodowe, to jednak nadal rekruci będą musieli stawiać się przed komisją kwalifikacyjną.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo