Dziś Wielka Sobota, dzień nadziei i oczekiwania

  Dziś Wielka Sobota, dzień nadziei i oczekiwania

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  Dla chrześcijan jest to dzień nadziei i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy. Nie odprawia się mszy świętej.
  Według Ojców Kościoła, tego dnia Jezus zstąpił do otchłani, by wyzwolić wszystkich pogrążonych w śmierci. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy wprowadzają w Niedzielę Zmartwychwstania.

  W tradycji polskiej w Wielką Sobotę odwiedza się Groby Pańskie. Zwyczaj urządzania ich wprowadził w naszym kraju w 12. wieku zakon bożogrobców - Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego. Od powstania styczniowego odwiedzanie grobów miało wymiar patriotyczny. W różnych okresach historycznych, jak rozbiory, okupacja niemiecka czy stan wojenny, przy Grobach pojawiały się symbole nawiązujące do współczesnych wydarzeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo