Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera w WZI: Sąd Najwyższy uchylił łagodniejsze wyroki

Łukasz Cieśla
archiwum
Prokuratura oskarżyła trzech pracowników Wojskowego Zarządu Infrastruktury w Poznaniu o różne przestępstwa. Zarzuciła im m.in. przekraczanie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Straty armii miały wynieść ok. 1,4 mln zł. Sąd w pierwszej instancji odrzucił część twierdzeń prokuratury i wydał łagodne wyroki. Ale ten wyrok został już uchylony przez Sąd Najwyższy.

Poznańska prokuratura wojskowa najpierw oskarżyła płk Jacka A., byłego szefa Wojskowego Zarządu Infrastruktury w Poznaniu, o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z wyłudzeniami pieniędzy. WZI to instytucja zajmująca się remontami w wojsku.

Więcej na ten temat:
Afera w WZI: przeczytaj nasz pierwszy tekst o tej sprawie

Podobne zarzuty usłyszał także mjr Marek K., który także był na kierowniczym stanowisku w WZI. Trzeci oskarżony to cywil Ryszard M. Był inspektorem nadzoru w WZI. Jemu zarzucono dodatkowo poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

– Wszystkim oskarżonym zarzuciliśmy działanie na korzyść prywatnej firmy remontującej wojskowe obiekty – mówi ppłk Sławomir Schewe, rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. – Naszym zdaniem doszło do fikcyjnego zakupu przez WZI materiałów budowlanych, które potem fikcyjnie przekazano prywatnej firmie w depozyt. Uznaliśmy także, że podpisano fikcyjne zlecenie na wymianę okien – dodaje.

Wartość „zakupionych” materiałów budowlanych oraz „wymiany” okien, jak podaje prokuratura, wyniosła ok. 1,4 mln zł. Oznacza to, że taka szkoda miała zostać wyrządzona w budżecie polskiej armii.

Oskarżeni nie przyznali się do winy, domagali się uniewinnienia. Sąd wojskowy w Poznaniu uznał, że doszło do złamania prawa, ale zmienił, na łagodniejszą, kwalifikację prawną czynów. Stwierdził, że oskarżeni przekroczyli uprawnienia, ale nie działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmę. Odrzucił też zarzuty mówiące o wyłudzeniach i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach. Skazał całą trójkę na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Zarówno prokuratura, jak i oskarżeni odwołali się od tego wyroku do Sądu Najwyższego (w tej sprawie pełnił funkcję sądu odwoławczego). Śledczy domagali się uznania ich kwalifikacji prawnej przestępstw. Oskarżeni – uniewinnienia. SN uchylił wyrok poznańskiego sądu, co oznacza, że proces byłego szefa WZI oraz dwóch pozostałych oskarżonych ruszy od nowa. Strony czekają na pisemne uzasadnienia orzeczenia SN.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski